Rozpoznaj swój rodzaj cery

Jeśli nie jesteś zadowolona ze swojej cery, mimo, że starannie o nią dbasz, może źle dobrałaś sposoby pielęgnacji do jej typu? Rozpoznanie rodzaju skóry to klucz do sukcesu. Lula radzi, jak poznać typ cery i jej potrzeby.

Zrób test W bardzo prosty i szybki sposób możesz dowiedzieć się, jakiego typu masz skórę. Przedtem dokładnie oczyść twarz , niech nie będzie na niej resztek żadnych kosmetyków. Potem opłucz twarz wodą i osusz ręcznikiem. Po 30 minutach przejrzyj się w lustrze. Rób miny - jeśli czujesz, że skóra jest ściągnięta , swędzi lub łuszczy się, masz cerę suchą . Jeśli nic takiego nie zauważyłaś, zaczekaj kolejne pół godziny. Teraz przyłóż do twarzy jedną warstwę chusteczki higienicznej. Tłuste plamki pozostawione przez czoło, nos i brodę to znak, że twoja cera jest mieszana . Jeśli plamki pochodzą z całej twarzy - cerę tłustą . Jeśli plamek nie widać - masz cerę normalną .

CERA NORMALNA

Co ją charakteryzuje? - dobre napięcie, jasny koloryt - nie występują na niej rozszerzone pory i krostki Jak ją pielęgnować? Przede wszystkim musisz zadbać o jej dobrą kondycję w zależności od pory roku. Stosuj łagodne kosmetyki myjące, toniki i kremy nawilżające. Zimą delikatnie ją natłuszczaj. Latem stosuj kremy z filtrem. Pamiętaj o nawilżaniu jeśli często przebywasz w klimatyzowanych pomieszczeniach.

CERA TŁUSTA

Co ją charakteryzuje? - jest gruba, ma szarawożółty odcień, rozszerzone pory i widoczne zaskórniki, skóra lśni i mogą pojawiać się na niej wypryski Jak ją pielęgnować? Najważniejsze jest utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry i dbanie o ściąganie porów. Kosmetyki powinny być lekkie i zawierać kwasy owocowe, które lekko złuszczają naskórek i ściągają pory. Nie wyciskaj zaskórników, może to powodować powstawanie wyprysków i blizn.

CERA SUCHA

Co ją charakteryzuje? - jest cienka, bladoróżowa, mało elastyczna, wrażliwa, często się łuszczy, ale nie ma zaskórników i rozszerzonych porów. Jak ją pielęgnować? Musisz dbać o wzmocnienie bariery lipidowej naskórka i zatrzymanie w nim wilgoci. Cera sucha źle znosi mycie wodą, dlatego do jej oczyszczania stosuj mleczka, żele i emulsje. Sucha cera źle znosi niekorzystne warunki atmosferyczne. Bardzo szybko się przesusza i łuszczy, piecze. Dlatego chroń ją przed zimnem i słońcem.

CERA MIESZANA

Co ją charakteryzuje? - jest połączeniem dwóch rodzajów skóry - tłustej i suchej lub normalnej. Tzw. strefa T (czoło, nos, broda) jest tłusta, a policzki i skronie - suche. Jak ją pielęgnować? Musisz nawilżać skórę na policzkach i skroniach i nawilżać i jednocześnie matowić skórę w strefie T. Zadbaj o nawilżenie - stosuj lekkie kremy nawilżające dobrze tolerowane w obydwu partiach twarzy. Jeśli jednak partie suche wymagają intensywniejszej pielęgnacji, warto zaopatrzyć się w dwa rodzaje kosmetyków. Pamiętaj, że długie przebywanie w bardzo niskich i wysokich temperaturach zwiększa wydzielanie łoju w strefie T, policzki zaś przesuszają się.

Więcej o: