Kiedy wyrzucić kosmetyk do kosza?

Kiedy na chlebie widać pleśń albo mleko skwaśnieje to znak, że czas je wyrzucić. Kosmetyki do makijażu też się psują. Dowiedz się, kiedy nadchodzi czas, żeby pożegnać się z ulubioną szminką czy kremem.

Chociaż na większości kosmetyków napisana jest data ważności, rzadko zdarza się, że wraz z tą datą trafia on do kosza. Kiedy wiadomo, że nasz ulubiony produkt nadaje się do wyrzucenia? I jak można wydłużyć życie kosmetykom?

Nie istnieje ogólna zasada dotycząca wyrzucania kosmetyków do makijażu. Jeśli jednak produkt nie pachnie ładnie i nie ma takiego koloru, jak na początku lub zmieniła sie jego konsystencja to znak, że czas go wyrzucić.

Kiedy więc podkład się rozwarstwił, wymień go na nowy. Nie czekaj aż się skończy. Oczywiście większość kosmetyków zostaje zużytych, zanim się zepsują. W przedłużeniu życia niektórym produktom może pomóc przechowywanie ich w lodówce (lakiery do paznokci, podkłady). Zależy też, jak często używasz danego produktu. Jeśli np. malujesz się tylko w weekendy, kosmetyki nie zanieczyszczają się bakteriami tak szybko i można je wymieniać rzadziej.

Jak długo używać jednej maskary?

Należy wymienić tusz raz na trzy miesiące lub kiedy zauważysz, że jest suchy i nie można go gładko rozprowadzić na rzęsach.

Jeśli chodzi o linery i cienie do powiek, to trzeba pamiętać o czyszczeniu i myciu aplikatorów, bo na nich gromadzą się bakterie, które są niebezpieczne dla skóry ale również niszczą kosmetyk. Także częste używanie palca do nakładania cienia powoduje szybsze osadzanie się na nim bakterii. Cień może stać się wtedy tłusty i twardy.

Szminki i błyszczyki

Ponieważ nakładamy je bezpośrednio na usta, można je stosować aż do końca. Chyba, że wcześniej zmieni się ich zapach.

Zobacz także:

Jak zrobić pedicure?

Więcej o: