10 złotych zasad makijażu

Poznaj subiektywny ranking Dziesięciu Zasad Makijażu.

1. Albo oczy, albo usta . Musisz postawić akcent na jedno. Jeśli intensywnie podkreślisz zarówno powieki jak i wargi, będziesz wyglądać na przemalowaną , nie zaś umalowaną.

2. Podstawą całego makijażu jest dobry podkład , odpowiednio dobrany do rodzaju cery i karnacji . Jeśli jest zbyt ciemny - spowoduje "efekt maski" . Zbyt jasny - "efekt topielicy" . Nietrwały zaś może spowodować "efekt salamandry plamistej" . Warto zainwestować w dobry korektor , jeśli pod oczami pojawiają się cienie zmęczenia.

3. Makijaż na dzień nie jest tożsamy z wieczorowym . Dzienna wersja ma wyglądać naturalnie i świeżo. Wieczorem natomiast dopuszczalne są ciemniejsze pudry i fantazje z mocniej podkreślonymi oczami (lub ustami). Wszystko zależy od okazji . Wieczorny spacer nad rzeką wyklucza wariacje z brokatowymi cieniami do powiek.

4. Opalizujące pudry nie są dla każdego . W przypadku cery ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania mogą wywołać "efekt latarni morskiej" , czyli absolutnie przeciwny do zamierzonego.

5. Nie nakładaj zbyt dużo ciemnego cienia na dolną powiekę. Pod wpływem potu zapewne trochę się rozmaże i masz gotowy "efekt pandy" . Wytuszuj rzęsy ruchem zygazkowatym , dokładniej rozprowadzisz tusz i zapobiegniesz sklejeniu rzęs .

6. Wyregulowane brwi to konieczność . Nie oznacza to, że trzeba je wyskubać na kształt "niteczek". Brwi należy po prostu ukształtować i uczesać (jeśli są niesforne). Krzaczaste czy zrośnięte brwi popsuć mogą rezultat ostateczny nawet najlepszego makijażu.

7. Podkład bez wykończenia pudrowego wymaga zmatowienia . Przy cerze z rozszerzonymi porami należy stosować pudry sypkie , gdyż wersja w kamieniu bardziej je uwidoczni.

8. Róż do policzków powinien wyglądać jak najbardziej naturalnie . Najbezpieczniejsze są te w odcieniach beżowo-różowych czy brzoskwiniowych. Można też użyć pudru brązującego , który nadaje efekt lekko opalonej skóry. Stosowanie różu wściekle różowego może spowodować "efekt rosyjskiej babuszki-matrioszki" .

9. Makijaż wygląda kiepsko na podpuchniętych powiekach . Jeśli obudzisz się z "efektem zaspanej żaby" przed nałożeniem jakiegokolwiek kolorowego mazidła połóż na powieki odciśnięte torebki herbaty (nie aromatyzowanej!) i poleż 10 min. Jak nie pomoże dostatecznie, przetrzyj powieki kostką lodu .

10. Makijaż to mimo wszystko nie jest Twoja druga skóra . Nie zasypiaj w nim.

alat

 Zobacz też

Podkłady mineralne pod lupą

Czytaj także w Znam.to: Aksamit w puderniczce Inglota

Więcej o: