Magnez: łykaj przed egzaminami (także życiowymi)

Zobacz, w jaki sposób magnez wspomaga przyswajanie wiedzy i dlaczego warto jeść czekoladę.

Magnez nazywany jest pierwiastkiem życia , gdyż ma ogromny wpływ na funkcje życiowe człowieka. Jest niezbędny dla zapewniania prawidłowej pracy serca (zapobiega zawałom - przeciwdziała arytmii oraz powstawaniu skrzepów).

Uczestniczy także w procesach metabolicznych , polepsza trawienie oraz ułatwia wydalania toksycznych związków z organizmu (np. ołowiu czy kadmu , którymi mogą być skażone owoce i warzywa, pochodzące z zanieczyszczonych upraw).

Magnez biorąc udział w przemianie węglowodanów, tłuszczów i białek , odgrywa ogromną rolę w dostarczaniu energii komórkom . Ma to szczególne znaczenie dla procesu zapamiętywania , jego niedobór upośledza pamięć , powoduje problemu z koncentracją i ogólne zmęczenie . Poza tym, magnez uspokaja , więc stanowi idealny suplement diety dla osób żyjących w ciągłym stresie i napięciu. Gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej dawki magnezu, czujemy się rozdrażnieni , a błahe przyczyny potrafią doprowadzić do wybuchu złości.

Ponadto, magnez reguluje napięcie mięśni (jego niedobór prowadzi do drgania powiek i skurczów łydek oraz "kołatania" serca).

Magnez wraz z wapniem i witaminą D stanowi jeden z ważnych budulców kości . Jego niedobór wpływa niekorzystnie na zdrowie zębów i wytrzymałość kości (co po latach objawić się może w postaci osteoporozy).

Objawy niedoboru

- trudności z zasypianiem i permanentne poranne zmęczenie

- uczucie niepokoju i nerwowość

- zawroty głowy oraz "kołatanie serca" (wówczas warto przyjmować magnez z potasem, np. popularny Aspargin)

- trudności z koncentracją

- skurcze mięśni (zwłaszcza w nocy)

- nadmierne wypadanie włosów i łamliwość paznokci

- częste przeziębienia (podatność na infekcje )

Jak uzupełniać niedobór magnezu?

Najprzyjemniejszym sposobem jest jedzenie czekolady (ale najlepiej gorzkiej, która zawiera znacznie więcej kakao niż mleczna). Poza tym, bogatym źródłem tego pierwiastka są: kasza gryczana , orzechy laskowe, fasola i groch , szpinak, banany , pełnoziarniste pieczywo, soja . Poza tym można pokusić się o zakup aptecznych suplementów, ale tylko i wyłącznie jako uzupełnienie zdrowej diety.

Czy wiesz, że...

- alkohol , wypijanie dużej ilości kawy oraz regularne stosowanie środków przeczyszczających wypłukują magnez z organizmu

- nadmiar magnezu usuwany jest wraz z moczem ; im więcej magnezu , tym słabiej jest wchłaniany przez organizm (to naturalny bufor bezpieczeństwa, chroniący przed przedawkowaniem), choć oczywiście nie należy przesadzać z suplementami

- może zmniejszać skuteczność leczenia tetracyklinami (stosowane m.in. w leczeniu ostrego trądziku)

- magnez jest znacznie lepiej przyswajany w towarzystwie witaminy B6 (razem wspomagają procesy zapamiętywania). W okresie wzmożonego wysiłku intelektualnego warto przyjmować codziennie magnez z witaminą B6 oraz lecytynę (najsilniejsza to dawka 1200 mg). Skuteczność takiej mieszanki gwarantowana!

alat

Czytaj w Znam.to: Funky Gum - fenomenalny połysk, świetne modelowanie

Więcej o: