Rozjaśnianie włosów: w domu i w salonie

Dowiedz się, na czym polega zabieg rozjaśniania włosów i gdzie warto go przeprowadzić.

Rozjaśnianie włosów polega na odbarwianiu ich naturalnego pigmentu. Zachodząca reakcja utleniania przynosi zróżnicowane efekty końcowe, w zależności od koloru wyjściowego włosów, ich stanu (zniszczone szybciej ulegają odbarwieniu), rodzaju (cienkie włosy szybciej poddają się rozjaśnieniu niż grube i gęste).

W domu

Należy pamiętać, że rozjaśnianie włosów jest najbardziej inwazyjnym z zabiegów koloryzujących. Zdecydowanie zdrowsze dla włosów jest ich przyciemnianie (nadawanie koloru) aniżeli rozjaśnianie (odbarwianie). Samodzielne, domowe próby uzyskania złocistych czy platynowych pasm kończą się zazwyczaj zniszczeniem struktury włosa i przesuszeniem czupryny. W konsekwencji dochodzi do wykruszania się poszczególnych włosów (odrywają się na pewnej długości) oraz wyglądu przypominającego siano.

1. Metody ze sklepowej półki

Stosowanie gotowych rozjaśniaczy zakupionych w drogerii (za kilka - kilkanaście złotych) jest bardzo ryzykowne. To zwykle preparaty silnie działające, które w rękach amatora przynoszą więcej szkód, niż pożytku. Jednolitość efektu - niepewna, odcień ostateczny - nie do przewidzenia, zniszczenie włosów - zapewnione.

Zalety: niski koszt

Wady: niepewność efektu końcowego (kolor nigdy nie będzie taki, jak na opakowaniu rozjaśniacza), rozległe zniszczenia włosów.

2. Metody naturalne, babcine i diabelskie

- Płukanie włosów w naparze z rumianku . Rozświetla jasne włosy, ale czuprynie koloru ciemny blond może nadać rudawe refleksy. Trzeba więc stosować ją ostrożnie.

- Rozjaśnianie na słońcu mokrych włosów, natartych sokiem z cytryny . Owszem, trochę rozjaśnia, ale też niszczy i wysusza włosy (interakcja kropelek wody i kwasu z promieniami słońca jest zabójcza dla włosów)

- polewanie włosów 3% wodą utlenioną (włosy początkowo ładnie się rozjaśniają, ale niedługo potem - wykruszają i przypominają spalone siano)

Zalety: nic lub niewiele kosztują Wady: całe mnóstwo, wymienione powyżej

W salonie fryzjerskim

Fryzjer dobiera moc roztworu utleniającego, dostosowując go do stanu i rodzaju włosów oraz oczekiwań wobec ostatecznego efektu. Przemiana szatynki w blondynkę musi przebiegać etapami , aby nie doszło do nadmiernego zniszczenia włosów. Stosuje się wtedy silniejsze stężenie utleniacza.

Specjaliści proponują zwykle w takiej sytuacji najpierw zrobienie pasemek i stopniowe dochodzenie do jasnego odcienia.

Skuteczna regeneracja włosów po zimieSkuteczna regeneracja włosów po zimie Fot. Shutterstock
<b>Krok 3:</b> - Zbieramy włosy z tyłu głowy i związujemy je gumką. Krok 3: - Zbieramy włosy z tyłu głowy i związujemy je gumką. Fot. Maciej Zienkiewicz / Agencja Wyborcza.pl

W przypadku włosów w kolorze ciemnego blondu, dla uzyskania jasnej barwy wystarczy rozjaśnienie o dwa lub trzy tony. Ponadto, fryzjer odpowiednio reguluje czas działania utleniacza tak, aby nie zniszczyć włosów słabych czy cienkich (one szybciej ulegają odbarwieniu).

Zalety: równomierny efekt , oczekiwany odcień, minimalizacja zniszczeń Wady: cena (choć wcale nie musi być wygórowana, wszystko zależy od salonu)

Mimo wszystko, trzeba mieć świadomość, że każdy zabieg rozjaśniania włosów niszczy je, jednak przeprowadzenie go w profesjonalnym salonie gwarantuje zminimalizowanie stopnia uszkodzeń.

Poza tym raz podjęta decyzja, pociąga za sobą wieloletnie konsekwencje . Mianowicie, pojawiają się odrosty , które zwykle co miesiąc lub półtora trzeba poddawać zabiegowi uzupełniania koloru. Warto więc, przed wypróbowaniem którejkolwiek z metod, gruntownie sprawę przemyśleć.

alat

Zobacz także:

Pielęgnacja włosów prostowanych

Więcej o: