Sztuczne paznokcie: za i przeciw

Na przedłużenie decydujemy się zwykle z powodu słabych, łamliwych paznokci, które nigdy nie osiągają oczekiwanej przez nas długości.

Sztuczne paznokcie wyglądają estetycznie, dzięki nim dłonie wydają się bardziej smukłe i zadbane .

Lakier utrzymuje się na nich znacznie dłużej , aniżeli na naturalnej płytce. Dzięki temu paznokcie żelowe czy też akrylowe potrzebują niewielu zabiegów pielęgnacyjnych (jedynie piłowanie), są trwałe i nie rozdwajają się podczas mycia naczyń czy wizyty w saunie. Dlatego też stanowią dobre rozwiązanie dla osób zabieganych , które chcą jednocześnie zawsze dobrze wyglądać.

Należy jednak pamiętać, że przedłużane paznokcie wymagają regularnego uzupełniania odrostu naturalnej płytki. W przeciwnym razie - zamiast dodawać uroku - szpecą.

Zabieg uzupełnienia żelu czy akrylu należy wykonywać co 3 - 4 tygodnie , zaś po pierwszym założeniu - nawet częściej (naturalny paznokieć mu się "przyzwyczaić").

Istnieje kilka sposobów przedłużania paznokci:

Metoda akrylowa

Na paznokieć nakładany jest szablon (lub tips), który pokrywa się masą akrylową (proszek akrylowy + liquid). Za pomocą specjalnego pędzelka manikiurzystka nadaje paznokciom odpowiedni kształt oraz długość. Masa bardzo szybko ulega zastygnięciu i utwardzeniu , po czym następuje dopracowywanie kształtu pilnikiem.

Akryl jest dobrą metodą zakrycia oraz zabezpieczenia rozdwajających się paznokci. Paznokcie akrylowe są znacznie twardsze, aniżeli żelowe. Dzięki temu uznawane są za najbardziej wytrzymałe .

Cena: 60 - 150 zł, uzupełnienie: 40 - 80 zł

Metoda żelowa

Przedłużanie wykonuje się podobnie jak w przypadku akrylu, z tą różnicą, że do zastygnięcia żelu potrzebna jest lampa światłoutwardzalna.

Paznokcie żelowe są dość elastyczne , często pękają przy mocniejszym uderzeniu. Są cieńsze od żelowych, dzięki czemu wyglądają bardziej naturalnie i subtelnie.

Cena: ok. 80 - 150 zł (założenie), uzupełnienie: 40 - 80 zł

Tipsy

Przyklejane są na naturalną płytkę, od połowy jej wysokości, po czym wyrównuje się powierzchnię żelem światłoutwardzalnym lub masą akrylową. Po wyschnięciu są skracane i odpowiednio kształtowane. Przedłużanie na tipsie stosuje się zwykle w przypadku bardzo szerokich paznokci.

Czy żel i akryl niszczą paznokcie?

W bardzo niewielkim stopniu. W rzeczywistości płytkę naturalnego paznockia najbardziej niszczy nieprawidłowe "ściąganie" sztucznych paznokci (często zrywanie !) lub niewłaściwe przygotowanie do ich nałożenia (piłowanie płytki zamiast tylko jej zmatowienia).

Żel powinno się usuwać poprzez spiłowywanie , uważając przy tym, aby nie uszkodzić naturalnej płytki. Najlepiej oddać swoje dłonie w ręce profesjonalisty. Akryl zaś usuwa się za pomocą moczenia płytki w specjalnym preparacie acetonowym . W tym wypadku również należy udać się do salonu kosmetycznego i nie dokonywać ryzykownych doświadczeń na własnych paznokciach.

Istotna reguła

Należy także pamiętać, że w przypadku przedłużania paznokci działa podstawowa zasada: zachowaj umiar . Dotyczy ona zarówno czasu noszenia żelu czy akrylu (kilka lat bez przerwy to stanowczo zbyt długo) oraz długości płytki. Klasyczne szpony nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale przede wszystkim wyglądają nadzwyczaj nieestetycznie .

alat

Zobacz  też:

Wzmocnij łamliwe paznokcie!