Drugi dzień FW Poland: Showroom i Złota Nitka

Za nami kolejny dzień polskiego tygodnia mody...

Piątek, 29 maja upłynął pod znakiem "Złotej Nitki" , jednego z najbardziej cenionych konkursów dla projektantów. Jak co roku, także i tym razem uczestnicy startowali w dwóch kategoriach: Pret a porter (kolekcje musiały spełniać dwa podstawowe warunki: być zgodne z obowiązującymi trendami mody oraz powinny charakteryzować się techniką i perfekcją wykonania)i Premiere Vision (pomysłowość, nowatorstwo i kreatywność to podstawowe warunki do kwalifikacji).

Spośród kilkunastu projektów z pierwszej kategorii największe uznanie ze strony zarówno Jury Kreatorów jak i Jury Medialnego zdobył duet projektantek: Małgorzata Grzywnowicz i Małgorzata Węgiel za kolekcję Phantas Magoria. Nowoczesna, modernistyczna wizja projektantek doskonale wpisuje się w trendy obecne na światowych wybiegach.

Nagrodę Jury Kreatorów w kategorii Premiere Vision zdobyła Magdalena Śmielak za kolekcję Destrukcja, natomiast Jury Medialne postanowiło nagrodzić Magdalenę Dąbrowską za kolekcję Mechanika Piękna. Destrukcja to brawurowy popis krawiectwa. Jednak dzięki nonszalanckiemu podejściu do tkanny i formy kolekcja wydaje się świeża i niepowtarzalna. Mechanika piękna to ascetyczna, "czysta" wizja kobiecego stroju.W tej kolekcji liczy się tylko krój - materiał i barwa są na dalszym planie.

Mnie najbardziej urzekły dwie kolekcje z kategorii Pret a porter: "10:48" Florova Georgi oraz "Stalowa Subtelność" Kamili Zielińskiej - kolekcja, która, nawiązując do antyku, łączy w sobie delikatne, drapowane satyny z zaskakującymi sznurkowymi, marynistycznymi wręcz elementami.

Gościem specjalnym gali (i jednocześnie członkiem jury) była awangardowa hiszpańska projektantka Agatha Ruiz de la Prada , która zaprezentowała kolorowe, optymistyczne kreacje.

EAST NEWS/CEZARY PECOLD

"Złota Nitka" nie była oczywiście jedynym wydarzeniem dnia. Już od czwartku trwa "Showroom Projektantów" . W specjalnie zaanektowanych pomieszczeniach Manufaktury Łódzkiej można podziwiać projekty polskich twórców: od wspaniałej biżuterii Kariny Królak po doskonałe kreacje duetu Zemełka&Pirowska czy Agnieszki Światły .

Dzisiaj wieczorem m.in. Śpiechowicz, Jaroszewska i MMC Studio !

Barbara Łubko, Ktimene Style

Przeczytaj, co na Fashion Weeku działo się wczoraj!

Drugi dzień FashionPhilosophy w relacji redaktorki Groszki.pl

Więcej o: