Gabinetowe wybielanie zębów: za i przeciw

Prezentujemy podstawowe informacje, dotyczące zabiegu ekspresowego wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym oraz wskazujemy na jego wady i zalety.

Wybielanie zębów wykonywane w gabinecie stomatologicznym uznawane jest za metodę najskuteczniejszą pod względem osiąganych rezultatów. Wystarczy jednorazowy zabieg, aby osiągnąć spektakularny efekt (natychmiastowe rozjaśnienie zębów o 5-12 odcieni). Stanowi to o swoistej przewadze tej metody nad innymi, np. wybielaniem nakładkowym (w domu), a tym bardziej pastami wybielającymi itp.

Nie jest ona jednak pozbawiona wad . Mimo zapewnień, które możemy usłyszeć w gabinetach wykonujących wybielanie, nie pozostaje ono bez wpływu na stan szkliwa zębów, a także wzmaga ich nadwrażliwość na zmiany temperatury. Wiele zależy od indywidualnego przypadku, jednak częste powtarzanie zabiegu wybielania gabinetowego może mieć dla zdrowia zębów zgubne skutki.

Zabieg wybielania w gabinecie

Metodę gabinetowego wybielania często błędnie określa się mianem laserowej. W polskich gabinetach stomatologicznych stosuje się tzw. żele światłoutwardzalne, których działanie wybielające aktywowane jest specjalną lampą (nie zaś laserem), emitującą światło o odpowiedniej długości fali (najczęściej niebieskie - "zimne" , będące najmniej inwazyjnym).

Zabieg rozpoczyna się dokładnym oczyszczeniem zębów i nałożeniem na dziąsła specjalnego preparatu ochronnego. Następnie stomatolog pokrywa zęby żelem , opartym na wysokim stężeniu nadtlenku wodoru (od 15-35%), który ma właściwości wybielające.

Działanie żelu aktywowane jest światłem lampy. Po pierwszym naświetleniu zęby ponownie pokrywane są preparatem wybielającym i cała procedura zostaje powtórzona w sumie trzykrotnie. Zabieg trwa ok. 45 minut do godziny.

Do metod stosowanych w rodzimych gabinetach należą: Beyond (najpopularniejsza), Bio White , Brite Smile oraz systemy Pola Office i X-Boost (nie wymagają aktywowania lampą).

Zalety :

- sam zabieg jest szybki i bezbolesny

- spektakularny efekt niemal natychmiast (wybielenie średnio o 5-8 odcieni)

Wady :

-  dotkliwa nadwrażliwość zębów przez dwie doby po zabiegu

- osłabienie szkliwa (zwłaszcza po kilku zabiegach), a w niektórych przypadkach długotrwała nadwrażliwość zębów

- cena (średnio 1 tys. zł i powyżej)

Warto wiedzieć, że:

- przed wykonaniem zabiegu wszystkie zęby muszą zostać wyleczone, zaś kamień nazębny usunięty

- ostateczny odcień bieli zęby osiągają po upływie 10-14 dni od zabiegu

- dwie doby po przeprowadzeniu zabiegu należy stosować tzw. białą dietę, aby nie dopuścić do przebarwień (wykluczone z jadłospisu są m.in.: czerwone wino, kawa i czarna herbata, szpinak, marchew, buraki)

- wybieleniu nie ulegają plomby (dwa tygodnie po zabiegu można wymienić "stare" na nowe, jaśniejsze)

alat

Na temat Waszych doświadczeń i wątpliwości dotyczących wybielania zębów, możecie podyskutować na naszym Forum .

Woda: pij na zdrowie!

Czytaj w Znam.to: Balsam do ust Tisane - cud miód!

Więcej o: