M jak Mila

W 50. rocznicę istnienia domu mody Mila Schön do włoskich księgarń trafiła książka zadedykowana życiu i pracy znanej stylistki. W albumie zatytułowanym "M as Mila" znalazły się również najważniejsze wydarzenia z historii Włoch.

Znana włoska stylistka Mila Schön urodziła się w 1916 w Dalmacji. Na imię miała mieć Iorio, tak jak kontrowersyjna postać z literatury włoskiego pisarza Gabriele D'Annunzio - imieniem tym projektantka nazwała później swoje atelier. Pierwsze kroki w zawodzie Mila stawiała szkicując projekty sukienek dla swoich przyjaciółek, przedstawicielek bogatej burżuazji mediolańskiej. W 1958 otwarła pierwsze studio, siedem lat później zadebiutowała podczas słynnych pokazów mody pret-?-porter we florenckim Palazzo Pitti.

Mila podbiła najpierw serca Włoszek, później jej projekty weszły na rynek międzynarodowy. W 1966 jej kreacje po raz pierwszy pojawiły się w Ameryce, później w egzotycznej Japonii. Linia Schön wykorzystująca często nowe, nieznane materiały, obejmowała projekty pret-?-porter oraz akcesoria. Wśród najważniejszych klientek znalazły się takie sławy jak Jacqueline Kennedy i Marella Agnelli. Od 1993 marka Mila Schön jest własnością japońskiej korporacji Itochu.

"M as Mila" śledzi kolejne etapy z życia zawodowego włoskiej stylistki. W albumie znalazły się przede wszystkim zdjęcia nieznane, po raz pierwszy pokazywane publicznie, pochodzące z archiwum Schön oraz prywatnej kolekcji projektantki. Nowatorskie kreacje nawiązują do prac znanych artystów współczesnych takich jak Mondrian, Klimt, Calder i Pollock.

Anita Kwestorowska

Więcej o: