Metody prostowania włosów: zestawienie

Przedstawiamy zestawienie sposobów na wyprostowanie niesfornych loków, poczynając od metod domowych i mało skomplikowanych, po najbardziej zaawansowane (trwałe prostowanie włosów).

1. Modelowanie włosów przy pomocy okrągłej szczotki.

Metoda polega na podzieleniu włosów  na sekcje i "wyciągania" wilgotnych pasm na okrągłej szczotce przy jednoczesnym użyciu suszarki. W ten sposób skręt rozluźnia się, a włosy stają się wygładzone. Należy pamiętać, że przed rozpoczęciem modelowania należy wetrzeć we włosy odżywkę wygładzającą, która pomoże zdyscyplinować kosmyki i ułatwi prostowanie. Warto też mieć pod ręką preparat chroniący włosy przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury (termoochronny).

Ten sposób sprawdza się całkowicie przy włosach falowanych lub lekko kręconych. Do wyprostowania i wygładzenia silnego skrętu potrzebne będzie dodatkowo użycie prostownicy.

2. Prostowanie przy pomocy żelazka fryzjerskiego (prostownicy).

Opiera się na "prasowaniu" poszczególnych pasm przy pomocy prostownicy. Włosy prostuje się po nałożeniu odpowiedniego serum/mleczka do prostowania lub jedwabiu (np. CHI, chroniącego przez wysoką temperaturą)i wyschnięciu czupryny. Prostowanie należy zacząć od podzielenia włosów na partie (przy użyciu np. specjalnych klipsów) i prasowania ich pasmo po paśmie, od nasady po końce. Zaczynamy od spodu, kończąc na pasmach z czubka głowy. 

Prostownica zapewni włosom idealną gładkośćProstownica zapewni włosom idealną gładkość fot. Shutterstock

Ostateczny rezultat prostowania przy pomocy tego urządzenia zależy w znacznej mierze od jego jakości.  Profesjonalne prostownice z płytkami ceramicznymi, turmalinowymi czy tytanowymi są nieporównywalnie skuteczniejsze, aniżeli tanie prostownice z supermarketowej półki. Ponadto, urządzenia profesjonalne w mniejszym stopniu niszczą włosy. Naprawdę, nie warto oszczędzać na tego rodzaju sprzęcie, co nie oznacza, że trzeba od razu wydawać niebotyczne sumy. Dobra prostownica kosztuje co najmniej 150 zł.

Najlepsze firmy produkujące prostownice to m.in. Ga.ma, GHD (bardzo popularne na Zachodzie, w Polsce dostępne tylko na aukcjach internetowych), Wahl Cutek. Przy wyborze warto kierować się następującą zasadą: najlepsze prostownice produkowane są przez firmy fryzjerskie, zaopatrujące m.in. salony w profesjonalny sprzęt. Więcej na temat kryteriów wyboru prostownicy przeczytacie w innym z naszych artykułów .

Prostownica zapewni włosom idealną gładkość

3. Zabieg trwałej prostującej

Wykonywany jest w salonach fryzjerskich. Polega na rozluźnieniu struktury włosa poprzez zastosowanie odpowiednich substancji chemicznych. Efekt utrzymuje się od 6-8 tygodni. Po tym czasie włosy zaczynają się skręcać. Należy pamiętać, że każdy rodzaj trwałej w jakimś stopniu niszczy włosy: uwrażliwia je i wysusza. Dlatego też trwałej prostującej nie można wykonywać na włosach już zniszczonych i przesuszonych. Absolutnie niewskazane jest wykonywanie tego zabiegu na włosach rozjaśnianych. Włosy farbowane (przyciemniane) co do zasady mogą być poddane zabiegowi, ale tylko w sytuacji, gdy nie są zniszczone.

Ponadto, zabieg trwałej prostującej jedynie rozluźnia skręt i wygładza pasma, ale nie daje efektu całkowicie prostych włosów, jak po użyciu prostownicy

Sam zabieg trwa około 1,5 godziny. Kosztuje około 150-250 zł.

Prostownica zapewni włosom idealną gładkość

Oferta salonów w zakresie zabiegów trwałej prostującej jest następująca:

- L'Oreal Professional: X-tenso, ok. 200 zł (np. w Salonie L'Oreal, ul. Emilii Plater 28 w Warszawie)

- Jean Louis David: Relax, ok. 160 zł (np. w Salonie JLD, ul. Bracka 13 w Krakowie)

* Nie może być wykonywany na włosach farbowanych lub rozjaśnianych.

- Joico: Triactive Alternative EFK, ok. 250 zł - na włosach średniej długości - (np. w Salonie Hair Club 38, ul. Bracka 70 w Warszawie)

* Może być wykonywany nawet na włosach rozjaśnianych

4. Trwałe prostowanie tzw. metodą japońską - Thermal Reconditiong

Jest to metoda całkowicie trwałego prostowania włosów. Efekt nie znika, co oznacza, że nie można powrócić do naturalnie kręconych włosów do czasu, aż odrosną nowe. Zabieg można powtórzyć po 4-6 miesiącach w celu uzupełnienia odrostów (nowe włosy naturalnie skręcają się przy skórze).

Omawiana metoda określana jest mianem japońskiej, gdyż została wynaleziona w Kraju Kwitnącej Wiśni. Jest najbardziej innowacyjną z dotychczasowych. Istnieją dwa podstawowe systemy prostowania włosów metodą japońską: Yuko i Liscio (konkurujący producenci).

Metoda japońska różni się od wszystkich pozostałych metod prostowania (m.in. wspomnianych powyżej relaxers , czyli odmian tzw. trwałej prostującej). Nie pozostawia wysuszonych włosów, a wręcz przeciwnie - sprawiają wrażenie zrekonstruowanych, odżywionych. Są błyszczące, śliskie i zupełnie gładkie (nawet przy mocnym skręcie). Przynosi więc spektakularne efekty.

Prostownica zapewni włosom idealną gładkośćProstownica zapewni włosom idealną gładkość

przed                                            po

Prostownica zapewni włosom idealną gładkośćProstownica zapewni włosom idealną gładkość

Źródło: www.yukohairstraightening.com

Etapy zabiegu

W skrócie polega on na nałożeniu prostującej mieszanki w postaci kremu na całe włosy (pasmo po paśmie) i bardzo dokładnego wyprasowania ich przy użyciu prostownicy. W ten sposób efekt zostaje utrwalony.

- nałożenie spray'u neutralizującego PH włosów - aplikacja kuracji ochronnej - rozprowadzenie na włosach mieszanki zmiękczającej i rozluźniającej skręt - spłukanie włosów - prostowanie włosów prostownicą (cienkie pasma) - aplikacja substancji utrwalającej efekt prostowania - ponowne spłukiwanie włosów i suszenie

Zabieg trwa 3-8 godzin, w zależności od gęstości i długości włosów. Przez 72 godziny po jego wykonaniu trzeba unikać jakiegokolwiek kontaktu z wilgocią (nie należy np. podejmować wysiłku fizycznego - wydzielanie potu). Ponadto, należy odczekać co najmniej 2 miesiące przed koloryzacją włosów.

Przeciwwskazania: Nie wolno wykonywać na całkowicie rozjaśnionych włosach (mogą być pasemka) i w sytuacji, gdy czupryna była wcześniej poddawana zabiegom trwałej ondulacji.

Ryzyko: Włosy mogą nadmiernie wypadać. Nieumiejętnie wykonany zabieg może zniszczyć kosmyki (ważne jest przeprowadzenie zabiegu przez specjalnie przeszkolonego fryzjera).

Włosy są wyprostowane na stałe. Aby wrócić do naturalnych loków należy włosy ostrzyc na krótko i poczekać aż odrosną.

Cena: bardzo wysoka, ok. 400-500 funtów brytyjskich. Metoda niedostępna w polskich salonach. Można z niej korzystać np. w Londynie (wiele salonów się w niej specjalizuje). Poza tym zabiegi oparte na metodzie japońskiej są bardzo popularne w USA.

Zobacz, jak wykonywany jest zabieg prostowania metodą japońską:

alat

Więcej o: