Polacy chętnie stosują kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi

Aż 95% Polaków stosuje kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi - wynika z badania GfK Polonia. 

Najwięcej z nas używa balsamów, olejków i kremów ochronnych po to, by zabezpieczyć się przed zbyt silnym opaleniem lub spaleniem skóry.

Co ciekawe, aż 34% badanych, jako powód niestosowania filtrów ochronnych, podaje chęć zapewnienia sobie idealnej opalenizny.

Jak wynika z badania GfK Polonia, to najczęściej kobiety sięgają po kremy i balsamy z filtrem UV. Dokładnie 87% z nich przyznało, że stosuje preparaty z filtrami UVA i UVB. Odsetek mężczyzn dbających o zdrowie skóry jest niższy i wynosi już tylko 68%.

Najczęściej latem i wiosną

Na pewno nikogo nie dziwi fakt, że w środku lata, gdy żar leje się z nieba, aż 100% ankietowanych deklaruje stosowanie kremów lub balsamów do opalania z filtrami. Co ciekawe, 42% z nich czyni to również wiosną. Na zakup odpowiedniego specyfiku najczęściej decydujemy się, gdy planujemy kąpiele słoneczne (88% odpowiedzi) lub gdy aktywnie spędzamy czas na powietrzu (57% wskazań).

"Zaledwie 35% badanych przyznaje, że na co dzień chroni skórę przed słońcem" - mówi Barbara Lewicka, Department Director FMCG Research & Consulting GfK Polonia. "Oznacza to, że w praktyce dużo więcej niż połowa społeczeństwa nie wie, iż preparatów ochronnych powinno używać się w zasadzie przez cały rok " .

Wśród kosmetyków do opalania z filtrami Polacy najczęściej wybierają następujące marki: Nivea Sun (26%), Kolastyna (16%), Avon (12%), Ziaja Sopot (8%), Lirene (6%) i Soraya (6%). Dlaczego sięgamy po ten rodzaj kosmetyków?

Jak pokazuje badanie, nasze motywacje są różne. Dla niektórych liczy się zdrowie, inni dbają tylko o urodę. Okazuje się, że 39% badanych obawia się bólu spowodowanego poparzeniami słonecznymi. Jednak zaledwie 27% osób chce świadomie zabezpieczyć się przed ryzykiem zachorowania na nowotwór skóry. Natomiast przekonanie, iż intensywne eksponowanie ciała na działanie promieni słonecznych przyspiesza proces starzenia się skóry, stanowi silną motywację dla 30% ankietowanych. Idealna opalenizna

Decydując się na zakup kremu lub balsamu do opalania, najczęściej sięgamy po ten z mocniejszym filtrem. Wierzymy bowiem, że taki wybór lepiej ochroni nas przed słońcem. Po kosmetyki z faktorem SPF 15 - SPF 20 sięga 34% osób. Nie zawsze wiemy, czy balsamy, kremy i olejki rzeczywiście dobrze nas chronią i są odpowiednio dobrane do typu skóry. Ta niepewność zdecydowanie częściej dotyczy mężczyzn - 13% z nich nie wie nawet, jaki faktor ma stosowany przez nich preparat.

Zaskakujące są również dane dotyczące osób niestosujących preparatów przeciwsłonecznych. Aż 34% badanych, jako powód niestosowania filtrów ochronnych, podaje chęć zapewnienia sobie idealnej opalenizny, 32% w ogóle nie pamięta o używaniu tego typu kosmetyków, a 10% nie wierzy w szkodliwość promieni słonecznych.

* Na podstawie wyników badania przeprowadzonego w lipcu 2009 roku przez Instytut GfK Polonia, na próbie miejskiej Polaków w wieku 20-50 lat.

Źródło: GFK Polonia

Zobacz też:

(Prawie) wszystko o filtrach przeciwsłonecznych

Fototypy skóry

Więcej o: