Wrześniowy Vogue Italia podzielił opinię publiczną

Trzy wrześniowe okładki włoskiego Vogue'a zrobione przez Stevena Meisela wywołały gorącą dyskusję, gdy tylko się pojawiły w sklepach. Oliwy do ognia dolała nietypowa sesja zdjęciowa.

Franca Sozzani , naczelna włoskiej edycji Vogue'a zdecydowała się na nieszablonowy ruch. W czasach, kiedy niezwykle głośno debatuje się o używaniu Photoshopa ona w swoim czasopiśmie opublikowała fotografie, które są przeretuszowane i zamiast promować piękno postawiła na "brzydotę ".

Vouge Italia wrzesień 2009Vouge Italia wrzesień 2009 www.thefashionspot.com

Zdjęcia zrobił Steven Meisel . W sesji udział wzięli: Anna Maria Jagodzińska (inaczej zwana AMJ), Sasha Pivovarova , Max Rogers, Ash Stymest, Jamie Dornan, Will Lewis, Christian Brylle i Jamie Dornan. Modele są wystylizowani na bezdomnych tułaczy . Sesja wywołała poruszenie. Wiele osób, w tym także fani fotografa twierdzą, że są to najgorsze okładki włoskiego Vogue'a w historii czasopisma. Nie podoba im się wykorzystanie Photoshopa, stylizacja, czy miny modeli. Jeden z internautów określił sesję stwierdzeniem: "Olivier Twist wziął udział w reklamie Benettona ", co wydaje się być wyjątkowo trafne. Niektórzy uważają, że zdjęcia są za ciężkie, przytłaczające i dziwne w niepochlebnym znaczeniu. Inni zupełnie odwrotnie, że są świetne i innowacyjne.

To jest jedna z tych okładek na które patrzysz więcej niż raz. Przyciąga twoją uwagę i sprawia, że chcesz zajrzeć do środka." - napisał jeden z forumowiczów TheFashionSpot.

Vouge Italia wrzesień 2009Vouge Italia wrzesień 2009 www.thefashionspot.com

Wewnątrz numeru można znaleźć kontynuację nietypowych okładek. Sesja pt: "Performance " ('Przedstawienie") jednych zachwyca, drugich odstręcza. Zdjęcia są udziwnione a efekt nietypowy. Modele robią makabryczne miny , przyjmują nienaturalne pozy a groteskową atmosferę dodatkowo podkreślają stroje i makijaż. Wszystko utrzymane jest w klimacie grozy, który z drugiej strony jest komiczny i kuriozalny. Całość wydaje się karykaturą , jakąś bajką z wagabundą w roli głównej. Stroje, które na wybiegach wyglądały pięknie na zdjęciach są oszpecone i stają się przebraniem.

Vouge Italia wrzesień 2009Vouge Italia wrzesień 2009 www.thefashionspot.com

Czyżby Steven Meisel postanowił zmusić nas do myślenia ? Modele wyglądają na bezdomnych biedaków, podróżników i tułaczy. Uciekinierów ? Idealnie wpisują się w ciężkie czasy, których wielu z nas tak naprawdę nie odczuwa. Życie na kredyt i wiążąca się z tym ułuda bogactwa oraz szybki tryb życia sprawiają, że niektórzy nawet nie zauważają kryzysu, także wartości. Steven Meisel jest genialnym fotografem . Dla niektórych jego talent jest jak dar Midasa, wszystko czego się dotknie jest złotem, co jednak nie do końca jest prawdą. Amerykański fotograf zyskał swój status i sławę a teraz może sobie pozwolić na realizację siebie i swoich nietypowych projektów, na szokowanie i wywoływanie poruszenia, także poprzez retusz zdjęć. W tej sesji udowadnia, że Photoshop może upiększać , ale i oszpecać .

Vouge Italia wrzesień 2009Vouge Italia wrzesień 2009 www.thefashionspot.com

Moim zdaniem to świetne, że Meisel zawsze wystawia nowe pokolenia na różne idee. Nie wszystko musi kręcić się wokół blasku i seksu. Dla mnie, ta okładka jest lepszą drogą niż Anja Rubik siedząca w bieliźnie na górze z pudełek Chanel z palcem w ustach. Steven Meisel chciał byś spojrzał na to i zakwestionował. Dwoje młodych uciekinierów... mężczyzna jest agresywny , trzyma długą pałkę, a kobieta wydaje się pozbawiona emocji i zagubiona, trzymając kwiat przy swojej twarzy. Okładka nie jest ładna, jest niedorzeczna na pierwszy rzut oka i emocjonalnie niejasna - ale jest genialna" - tak o okładce Sashy i Asha napisał internauta.

Vouge Italia wrzesień 2009Vouge Italia wrzesień 2009 www.thefashionspot.com

Steven Meisel robi zdjęcia na okładkę włoskiej edycji "biblii mody " od 20 lat. Trudno ciągle robić to samo na różne sposoby tak, by co miesiąc pojawiło się coś świeżego i zaskakującego. Stąd zapewne zmiana kierunku. Naczelna włoskiego Vogue'a zaryzykowała , ale dzięki temu jej czasopismo jest na pewno jednym z najciekawszych wrześniowych wydań. Brawa za to, że w "epoce piękna " ktoś odważył się postawić na "brzydotę ". Dodatkowe oklaski za przepiękną paletę . Niezaprzeczalnie, jesienna kolorystyka okładek jest wyjątkowo udana. Barwy pięknie ze sobą współgrają, tworząc harmoniczną całość. Zdjęcia idealnie pasują do nadchodzącej pory roku.

wrześniowy numer włoskiego Vogue'a (09.2009)

Modele : Anna Maria Jagodzińska Sasha Pivovarova, Max Rogers, Ash Stymest, Jamie Dornan, Will Lewis, Christian Brylle, Jamie Dornan

Fotograf : Steven Meisel

Stylista : Karl Templer

Włosy : Julien D'Ys

Makeup : Pat McGrath

Okładki włoskiego Vogue'a i sesja:
Więcej o: