Trendy według projektantów z Fashion Week Poland

Podczas Fashion Week Poland projektanci zaprezentowali swoje kolekcje. Postanowiliśmy znaleźć ich wspólny mianownik i łączące je trendy.

W Alei Projektantów swoje kolekcje zaprezentowali znani i mniej znani projektanci: Natalia Jaroszewska , Viola Śpiechowicz , Agata Wojtkiewicz , Beata Jarmołowska , Erica Zaionts , Natasha Pavluchenko , Marta Jagiełło , Maria Wiatrowska , Matylda & Cipher , MMC Studio Design , Two Gun Towers , Gaspard Yurkievich , Marcin Giebułtowski , Miguel Vieira , Sylwester Krupiński , Michał Szulc i Łukasz Jemioł . Niektórzy z nich zaprezentowali swoje kolekcje dyplomowe, czy konkursowe, a inni, jak Beata Jarmołowska, stworzyli je specjalnie na pierwszy polski tydzień mody.

Agnieszka Ucińska

W polskim tygodniu mody udział wzięli nie tylko polscy projektanci. Duet projektantów Two Gun Towers i Erica Zaionts pochodzą z Rosji , Natasha Pavluchenko jest Białorusinką mieszkającą w Polsce, Miguel Vieira to Portugalczyk , a Gaspard Yurkievich to francuski projektant .

Osoby te zostały zaproszone, aby dodać Alei splendoru i prestiżu" dodała Sylwia Witkowska.

Agnieszka Ucińska

Organizatorzy FashionPhilosophy Fashion Week Poland wysoko postawili poprzeczkę. Wymogi, które musieli spełnić projektanci chętni do zaprezentowania swoich kolekcji były bardzo wysokie.

Kiedy zaczęły się do nas zgłaszać osoby chcące wziąć udział w Alei Projektantów byliśmy zaskoczeni takim masowym zainteresowaniem. Wszyscy chcieli się dowiedzieć na jakiej zasadzie mogą zaistnieć w tym przedsięwzięciu. Stworzyliśmy w tym czasie liczącą osiem osób radę programową, która obejrzała przygotowaną prezentację wszystkich zgłoszonych i spełniających warunki kolekcji. Musiała to być kolekcja jesienno-zimowa w liczbie około trzydziestu sylwetek." - powiedziała Sylwia Witkowska, odpowiedzialna za organizację imprezy.

Wszystkie zaprezentowane kolekcje spełniły wymogi, a projektanci pokazali na co ich stać. Kolekcje były pomysłowe i oryginalne . Designerzy zaprezentowali różnorodne spojrzenie na tematykę jesienno-zimową. Niektórzy postawili na inspiracje folkowe : jak Two Gun Towers, Natasha Pavluchenko rozkochana w polskim folklorze (Podhale i Podbeskidzie) i Beata Jarmołowska, która dodatkowo samodzielnie przygotowywała tkaniny metodą pracochłonnego filcowania. Inni wybrali klasykę .

Agata Wojtkiewicz Fashion Week PolandAgata Wojtkiewicz Fashion Week Poland Agata Wojtkiewicz fot. AKPA Fashion

Wydawałoby się, że wszystkie kolekcje będą zupełnie inne. Projektanci mają odmienne spojrzenia, inspiracje, czy dorobek. Jednak znaleźliśmy wspólne mianowniki. Detale, które łączą powtarzając się we wszystkich kolekcjach i są zgodne z trendami na jesień/zimę znanymi z pokazów ze światowych stolic mody.

Na Fashion Week Poland dominowała prosta sylwetka . Ołówkowa spódnica założona do góry o prostym fasonie, czy klasyczna sukienka świetnie wysmuklają. Obok smukłej sylwetki triumf święciła linia T z szerokimi ramionami i powiększającymi górę bufkami . Projektanci z MMC Studio Desing do bluzek doszyli poduszki, Gaspard Yurkievich poszerzył ramiona poprzez ciekawe konstrukcje, a Łukasz Jemioł postawił na marszczenia i szerokie rękawy. Te ostatnie pojawiły się w wielu rożnych odmianach. Od małych, przez szerokie i zwiewne. Ich wspólnym mianownikiem był brak mankietu i szerokie zakończenie. Wyglądały, jak skrzydła motyla.

Prosta sylwetka

Szerokie ramiona Geometryczne biodra Kolejnym wspólnym elementem był akcent na biodra . Spodnie zwężane ku dołowi przypominające literę V przeplatały się ze spódnicami w kształcie diamentu . Biodra zyskały obłe lub ostre zakończenia, które je optycznie powiększają. W ten trend wpisują się też kieszenie, które są tak wszyte, by odstawać i poszerzać.

Projektanci postawili też na gołe plecy i odkryte ramiona . W wielu kolekcjach pojawiły się sukienki i zestawy z gorsetową górą . Niektóre były dopasowane, inne luźniejsze, ale we wszystkich górne części przybrały formę topu . W kolekcjach pojawiły się przylegające tuby oraz zwiewne, rozszerzające się na dole sukienki.

Odsłonięte ramiona

Jednym z najważniejszych trendów sezonu jest błysk . Nity , cekiny i lśniące kryształki ozdabiają stroje a co najważniejsze takie rzeczy przestały być zarezerwowane tylko na wieczór i nosi się je także w ciągu dnia.W Alei Projektantów nie zabrakło też olśniewających projektów. Najwięcej pojawiło się cekinów. Duet z Two Gun Towers ozdobił nimi puchówki, Agata Wojtkiewicz ułożyła je w dekoracyjne ornamenty, a Natalia Jaroszewska oplotła talię modelki błyszczącym paskiem. W kolekcji MMC Studio Design zachwyciły rajstopy ozdobione ćwiekami . Kolejny ozdobnym elementem były kokardy . Piękne sukienki Miguela Viery i Marty Jagiełło zasługują duże brawa. W kolekcjach pojawiły się także ozdobne suwaki , chociaż więcej ich było w projektach stworzonych przez mężczyzn.

Błysk cekinów Swobodne rękawy i suwaki

Asymetria jest modna od kilku sezonów, jednak nie widać, by odchodziła w zapomnienie. Pojawiła się więc i na pokazach w Alei Projektantów i można było zobaczyć jej różne oblicza - od odkrytego, jednego ramienia przez dodatkowy akcent z jednej stron, czy asymetrycznie ścięty materiał. Wdzięczna ozdoba klasycznego fasonu.

Asymetria

Projektanci biorący udział w Fashion Week Poland wybrali kilka trendów, które postanowili pokazać w swoich kolekcjach. Ten wspólny mianownik to elementy, które są obowiązkowe w tym sezonie i warto je mieć w swojej szafie.

Karolina Lewczuk

Fashion Week Poland dyktuje trendy - zobacz pełne pokazy projektantów

Masz ochotę odświeżyć zawartość swojej szafy? Przyjdź na Lula Swap Show!

Zobacz najmodniejsze fryzury na jesień i zimą 2009/2010

Więcej o: