Historia kobiecości: wysokie obcasy

Wysoka kobieta była niegdyś uznawana za upośledzoną społecznie, ponieważ miała mniejszy wybór potencjalnych (wyższych od siebie) partnerów.

Postawne kobiety nosiły płaskie obcasy, garbiły się i robiły co mogły, aby zamaskować swój nienormalny wzrost. Być może trudno w to uwierzyć, ale w latach 40. ponad 500 dziewczętom podano wysokie dawki estrogenu, próbując zahamować ich wzrost. Badanie psychologiczne z 1959 roku wykazało, iż połowa badanych kobiet chce być niższa. Współcześnie większość najpiękniejszych aktorek jest wysoka (Broke Shields i Uma Thurman maja po 180 cm, Nicole Kidman - 177, Cameron Diaz i Gwyneth Paltrow po 175). Typowa modelka ma nieco ponad 175 cm wzrostu [do startu w wyborach miss wymagane jest minimum 170 cm wzrostu, ale i tak wygrywają zwykle znacznie wyższe dziewczyny - red.].

Wysokie obcasy - zjawisko w modzie

Można by pomyśleć, że jeśli już ktoś miałby nosić buty na wysokich obcasach, to raczej mężczyźni, ponieważ to oni mają dużo większą obsesję na punkcie wzrostu. Buty na platformach noszone były początkowo zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn, ale gdy obcasy przemieniły się z klocków w długie, wąskie słupki, stały się domeną wyłącznie kobiet. Szczyt popularności osiągnęły w 1953 r. w postaci szpilek zaprojektowanych we Włoszech i rozpowszechnionych via Paryż.

Kobiety lubią wysokie obcasy, ponieważ dają one dużo więcej niż kilka dodatkowych centymetrów wzrostu. Jak stwierdziła bez ogródek modelka Veronica Webb: "Gdy ma się na sobie szpilki to jakby umieścić swój tyłek na piedestale ".

Ryzykowne balansowanie na palcach zmusza kobiety do ściągania w tył ramion i wypinania piersi, co sprawia, że biust wydaje się większy , brzuch bardziej płaski , a pośladki zaokrąglone i wystające. A to efekty dodatkowe - najważniejsze jest to, co dzieje się z nogami, które wydają się dłuższe, zgrabniejsze , przywołując na myśl niemal erotyczne napięcie.

Ważny jest także chód . Niektórzy twierdzą, że kobieta na wysokich obcasach wyglada seksowanie, ponieważ obcasy hamują jej krok, dając wrażenie kruchości sylwetki i powodując, że nie jest w stanie szybko uciekać. Zdaniem innych, chodzi raczej o sposób, w jaki porusza biodrami . Jak powiedział wybitny projektant butów, Manolo Blahnik: "Pracuję w tym biznesie od 23 lat, robiłem platrofmy, robiłem słupki - ale nic nie nada ci tak kobiecego wyglądu, jak para wysokich obcasów. Gdyby kobiety potrafiły oprzeć się szpilkom, nie byłoby mnie tutaj ".

Fragment książki autorstwa Nancy Etcoff, "Przetrwają najpiękniejsi", Wydawnicto CiS, Warszawa 2002.

Zobacz też:

Co Polacy sądzą o kobiecych tatuażach?

Czytaj w znam.to: Najczystszy kryształ wśród perfum

Więcej o: