Trend sezonu: lata 40. godne XXI wieku!

Styl ascetycznych lat 40. królował na wybiegach. Gwiazdy od razu podchwyciły ten trend. który przywodzi na myśl najlepsze czasy Hollywood!

Kryzys nie ominął świata mody. Nawet pokazy haute couture na sezon jesień/zima nie zachwycały, charakterystycznym dla lat poprzednich, przepychem. Skromne, proste kreacje pełne były odniesień do minionych epok. W kolekcjach brakowało świeżości i fantazyjności, która w dzisiejszych czasach wydawała się projektantom chyba zbyt niepewna. Kreatorzy postawili na to, co ponadczasowe , klasyczne. Takie właśnie były w modzie lata 40. - wojna wymuszała minimalizm, a bieda lat powojennych mogła dać jedynie namiastkę minionego luksusu.

Wiele współczesnych kolekcji charakteryzuje typowa dla tamtego okresu linia: szerokie ramiona (styl zaczerpnięty z męskich mundurów), wąska, kobieca talia i proste spódnice (w latach 40. niewielu mogło sobie pozwolić na szaleństwa z materiałem - Christian Dior w kolekcji "new look" dopuścił się prawdziwie kontrowersyjnej rozrzutności!). Stonowane, ale bardzo eleganckie kolory to kolejne nawiązanie do lat 40. Czy taka ascetyczna stylizacja może być atrakcyjna ? Oczywiście! Wystarczy dodać futro i masywną biżuterią, a uzyskamy iście królewski strój!

Jak to nosić?

Lata 40. to przede wszystkim klasyka! W tym sezonie inwestuj w ponadczasowe rzeczy, które będą służyć Ci przez wiele lat! Od trencza, poprzez supermodny kapelusz typu Fedora , a na eleganckich botkach z wiązaniem kończąc - taki look zapewni Ci poczucie mądrze wydanych pieniędzy. A przecież w kryzysie o to właśnie chodzi!

W zestawie: sukienka, River Island, 49,99 funtów ; wiązane botki, Topshop, 125 dolarów ; kapelusz typu Fedora, Topshop, 44 funty ; klasyczny trencz, Wallis, 65 funtów .

Barbara Łubko

Modowy hit sezonu: futrzane akcenty

Czytaj w znam.to: Ostra jak diabli!

Więcej o: