Jak pielęgnować włosy zniszczone farbowaniem lub po trwałej?

Podpowiadamy, czego należy unikać, by nie pogarszać stanu zniszczeń i w jaki sposób można poprawić kondycję suchych, uwrażliwionych włosów.

Farbowanie i rozjaśnianie włosów, zwłaszcza nieumiejętnie wykonane, może sprawić, że włosy staną się suche , porowate , matowe, o nierównej strukturze z tendencją do wykruszania się. W takiej sytuacji odpowiednia pielęgnacja ma ogromne znaczenie, w przeciwnym razie znaczące skrócenie włosów może stać się nieuniknione.

Środki chemiczne służące farbowaniu włosów zawierają substancje zasadowe, które unoszą łuski włosa, by umożliwić wniknięcie barwnika do jego wnętrza. Największe zniszczenia wywołuje jednak rozjaśnianie, niszcząc naturalne powłoki ochronne, otaczające włos. W wyniku takiego zabiegu łuski włosa pozostają lekko otwarte, dlatego jasnym pasmom brakuje często blasku (świtało nie odbija się od włosów).

Uniesione łuski nie tylko sprawiają, że włosy stają się matowe i porowate, ale też bardziej suche . Wynika to z faktu, że wilgoć może łatwo uciekać z ich wnętrza. Podobne skutki uboczne przynosi poddawanie czupryny trwałej ondulacji.

Podstawą pielęgnacji włosów farbowanych i po trwałej powinno być solidne nawilżanie . Warto zainwestować w odżywki profesjonalne, które zawierają większe stężenia składników aktywnych, aniżeli te z supermarketowej półki. Prócz codziennej, starannej pielęgnacji, należy raz w tygodniu zafundować włosom intensywną kurację odżywczą (nałożyć bogatą maskę lub ampułkę).

1.                   2.

3.         4.

   5.

1. Matrix Biolage Hydratherapie, Balsam nawilżający, ok. 44 zł/250 ml; 2. Farouk CHI Nourish Fine Silk Masque - Maska nawilżająca do włosów delikatnych, ok. 58 zł/150 ml; 3. Kerastase Aqua Oleum, Ampułka intensywnie nawilżająca, ok. 30 zł/12 ml; 4. Matrix Biolage Hydratherapie Cera-Repair Pro4, Kuracja nawilżająca w ampułkach, ok. 9 zł/10 ml; 5. Ducray Nutricerat, Szampon odżywczy do włosów suchych, ok. 42 zł/125 ml;

Oto kilka podstawowych zasad pielęgnacji włosów zniszczonych :

1. Używaj preparatów chroniących włosy przed działaniem wysokiej temperatury (tzw. kosmetyki termoochronne).

2. Staraj się pozostawiać włosy do samoistnego wyschnięcia. Jeśli musisz skorzystać z suszarki, nigdy nie susz ich do samego końca (lepiej zostawić odrobinę wilgoci). Używaj chłodnego , nie gorącego strumienia powietrza.

3. Stosuj odżywki zawierające filtry UV .

4. Do farbowania włosów stosuj środki bez amoniaku lub o niskiej jego zawartości.

5. Nie rozczesuj włosów, gdy są mokre. Używaj odżywki ułatwiającej ten zabieg wraz z grzebieniem o rzadko rozstawionych zębach.

6. Po kąpieli w basenie lub morzu ZAWSZE spłukuj włosy czystą wodą (sól i chlor wypłukują keratynę z włosów i powodują ich przesuszenie).

7. Przyjmuj suplementy mineralno-witaminowe, wzmacniające włosy. Wprowadź do swojej diety produkty bogate w białko (ryby, orzechy, rośliny strączkowe) oraz nienasycone kwasy tłuszczowe (tłuste ryby, tłuszcze pochodzenia roślinnego). Zdrowa dieta wzmacnia i odżywia włosy od cebulki . Zniszczonych partii od 5 cm w dół nie uda się w ten sposób zregenerować (poniżej włosy są martwe), ale można przyspieszyć wzrost nowych.

8. Nie daj się zwieść obietnicom producentów serum i kosmetyków wygładzających. Tego rodzaju preparaty, które rzekomo "regenerują i naprawiają uszkodzenia włosów" w rzeczywistości jedynie pokrywają je warstwą silikonu (dimetikon, cyklodimetikon). Dzięki takim preparatom włosy wyglądają lepiej, ale wcale nie są zdrowsze czy mniej zniszczone.

Stosując popularny jedwab czy inne specyfiki wygładzające należy raz na jakiś czas (mniej więcej co 2 tygodnie) myć włosy szamponem oczyszczającym . W przeciwnym razie do wnętrza włosa oblepianego wciąż silikonem nie będą wnikały składniki o działaniu nawilżającym czy regeneracyjnym, pochodzące z odżywek.

alat

Zobacz też:

Zdaniem eksperta: Zabieg trwałego prostowania włosów

Czytaj w Znam.to: Specyfik dla niepokornych stóp...

Więcej o: