Wybielanie zębów metodą nakładkową

Nadtlenek karbamidu i jego działanie, przebieg wybielania zębów metodą nakładkową i dwa przykłady żeli dostępnych w polskich sklepach - podstawowe informacje, które wypada wiedzieć przed rozpoczęciem wybielania w domu.

Nadtlenek karbamidu:

Wiele stomatologów twierdzi, że nadtlenek karbamidu jest obecnie najskuteczniejszym związkiem usuwającym przebarwienia na zębach. Stosuje się go w żelach do nakładkowego wybielania w domu i u dentystów. Składa się on z mocznika i nadtlenku wodoru. Ten drugi podczas reakcji zostaje uwolniony i jemu właśnie zawdzięczamy utlenianie i wybielanie. Rozkłada się on na wodę i tlen. Mocznik jest substancją pomocniczą. Żel usuwa przebarwienia wnikając w strukturę zęba, w tym w zębinę, gdzie uwalnia nadtlenek, a ten pod wpływem środowiska jamy ustnej uwalnia aktywny tlen, który penetruje ząb i bezpiecznie usuwa przebarwienia.

Stężenia i efekt:

Nadtlenek karbamidu występuje w różnych stężeniach - im jest większe, tym szybciej i intensywniej wybiela zęby. Jeśli wszystkie przebarwienia zostaną utlenione, kolor zęba przestanie zmieniać się na jaśniejszy - jest to moment, w którym należy przerwać zabieg. Pamiętajmy - barwa zęba nie ulega zmianie podczas procesu utleniania, to przebarwienia ulegają zmianie na bezbarwne związki. To jaki odcień mają nasze zęby jest uwarunkowane genetycznie i nie można tego zmienić. Wybielanie nakładkowe ma za zadanie je "oczyścić" i doprowadzić do naturalnego koloru.

Jak wygląda zabieg?

Wybielanie metodą nakładkową ma zupełnie prosty przebieg - kupujemy żel i szyny. Te drugie posłużą nam do utrzymania specyfiku we właściwym miejscu na czas zabiegu. Żeby je dopasować za pierwszym razem moczymy je w gorącej wodzie, wkładamy i zaciskamy/zagryzamy tak, by nakładka odkształciła się wedle krzywizn zębów. Później zostaje nam już tylko aplikowanie żelu do środka przygotowanych szyn i nakładanie na proponowany na opakowaniu czas. Należy pamiętać, żeby każdorazowo przed wybielaniem umyć zęby szczoteczką z miękkim włosiem i, o ile to konieczne, wysuszyć je chusteczką, bo ślina rozkłada składniki wybielające żelu.

Przykładowe produkty dostępne na polskim rynku:

Wybielanie zębów metodą nakładkowąWybielanie zębów metodą nakładkową żel wybielający Biała Perła (i-apteka.pl)

Biała Perła jest chyba najpopularniejszym produktem tego typu w Polsce. Kosztuje około 55 zł - nie jest więc droga, tym bardziej, że opakowanie zawiera dwie tuby po 65 ml i aplikatory. W środku znajduje się także "kolornik", który pomoże śledzić stopień wybielenia. Żel ten zawiera nadtlenek karbamidu o stężeniu 10%, co daje średnią szybkość rozjaśniania, jednak nie powoduje silnej nadwrażliwości zębów. Na Allegro są dostępne żele o stężeniu nawet 30%, jednak tak silny produkt stosowany samodzielnie może okazać się niebezpieczny. Produkt zawiera fluor, który usuwa kamień nazębny i regeneruje szkliwo zębów. Ostateczny efekt uzyskuje się maksymalnie w ciągu miesiąca rzetelnego stosowania.

Od autora: choć wybielanie samo w sobie nie należy do przyjemnych, to efekt jest bardzo satysfakcjonujący, a produkt bardzo wydajny i niedrogi. Nadwrażliwość zębów pojawiła się, jednak tylko na początku i szybko zniknęła. Warto stosować łagodne pasty do zębów, by ich dodatkowo nie osłabiać.

System wybielający o smaku arbuzowym Opalescence Tres White (shop-dent.pl)System wybielający o smaku arbuzowym Opalescence Tres White (shop-dent.pl) System wybielający o smaku arbuzowym Opalescence Tres White (shop-dent.pl)

Opalescence TresWhite Supreme to specjalne, gotowe, jednorazowe nakładki fabrycznie napełnione preparatem wybielającym. Zwierają 10% nadtlenku wodoru, który jak twierdzi producent działaniu jest porównywalny z 35% nadtlenkiem karbamidu. Produkt zawiera fluor i azotan potasu by zmniejszyć podrażnienia i nadwrażliwość zębów. Zestaw zawiera 20 nakładek i dostępny jest w trzech zapachach. Kosztuje około 200 zł.

Na obrazkach: żel wybielający Biała Perła, 53,29 zł (i-apteka.pl); system wybielający o smaku arbuzowym Opalescence Tres White, 192 zł (shop-dent.pl).

A Wy stosowałyście tę metodę wybielania? Jakiego produktu używałyście? Jakie efekty? Były dolegliwości? Podzielcie się opiniami - przydadzą się nam wszystkim!

Anna Szulc

Kremy na pierwsze oznaki starzenia

Czytaj w Znam.to:  Najlepszy przeciwłupieżowy szampon leczniczy!

Więcej o: