Jak pielęgnować skórę z atopowym zapaleniem?

Atopowe zapalenie skóry to dziś niezwykle często pojawiająca się choroba. Uciążliwa w leczeniu staje się również zmorą w codziennej pielęgnacji. Wpływa na estetykę wyglądu i złe samopoczucie. Jak z nią walczyć? Oto kilka porad!

AZS - te z was, które cierpią na tę chorobę doskonale znają ten skrót. Atopowe zapalenie skóry należy do chorób dermatologicznych. I mimo, iż występuje na skórze , to jest objawem atopii, czyli patologicznej reakcji immunologicznej. Innymi słowy nasz organizm nie potrafi się bronić przed czynnikami zewnętrznymi, które są w tym przypadku alergenami.

Choroba ma wieloletni przebieg z okresami kiedy objawy są mniej lub bardziej nasilone. Skóra jest sucha, zaczerwieniona, podrażniona , często powstają łuszczące się płatki lub pęcherzyki, które mogą się sączyć, tworząc strupy, lub pękać pozostawiając drobne ranki. Zapaleniu towarzyszy intensywne swędzenie , objaw szczególnie uciążliwy.

W przebiegu choroby mają również udział emocje i psychika chorego , które same nie są przyczyną objawów, ale poprzez wpływ układu nerwowego mogą stać się czynnikiem wyzwalającym objawy u osoby chorej.

Na chorą osobę działają różne alergeny, może to być sierść, roztocza, występujące w kurzu, pyłki traw, lub drzew, lub pokarmy.

Choroba powoduje zniszczenie, lub upośledzenie płaszcza hydrolipidowego skóry , co z kolei jest przyczyną tego, że skóra szybko traci wodę, staje się wysuszona i niezwykle łatwo ulega uszkodzeniom. Sprzyja to wnikaniu szkodliwych substancji, które dodatkowo zaostrzają przebieg choroby.

JAK PIELĘGNOWAĆ SKÓRĘ Z AZS?

- najważniejszym krokiem jest wykluczenie z diety bądź z otoczenia alergenu, który wywołuje AZS oraz łagodzenie zmian skórnych. Niestety nie odkryto do tej pory skutecznego lekarstwa, które całkowicie wyleczyłoby atopowe zapalenie skóry, warto jednak stosować się do zaleceń, które sprawią, że objawy będą mniej uciążliwe:

1) Codzienne, regularne nawilżanie i natłuszczanie skóry. W pielęgnacji takiej skóry stosuje się emolienty - natłuszczające substancje, przywracające skórze funkcję naturalnej bariery i odtwarzające płaszcz lipidowy skóry. Występują one w kremach, żelach, płynach do kąpieli. Najlepiej jeśli zbudowane są z olejów mineralnych.

Ważne jest aby kosmetyki nie wywoływały podrażnień i alergii, oraz nie zatykały porów. Przed kupieniem nowego kosmetyku warto poprosić o jego próbki i przekonać się czy kosmetyk nie powoduje podrażnień.

2) Jeśli wystąpiły zaostrzone objawy - zwykle należy zastosować maści, lub leki sterydowe ( receptę może wypisać tylko lekarz), są to steroidy działające miejscowo. Ich zadaniem jest redukowanie ognisk zapalnych, zmniejszają zaczerwienienie i obrzęk, łagodzą swędzenie i ułatwiają gojenie się skóry. Nie wolno jednak przedłużać stosowania tych leków, ponieważ preparaty niszczą kolagen, składnik białkowy skóry właściwej, wobec czego skóra przedwcześnie się starzeje, staje się cieńsza, tworzą się zmarszczki i rozstępy.

3) Bardzo skuteczne w działaniu na skórę atopową bywa słońce (choć też czasem uczula, trzeba pamiętać o jak najlepszej ochronie przeciwsłonecznej).

4) Utrzymuj w mieszkaniu niską temperaturę, około 20 stopni

Polecane preparaty:

- Linoeparol (krem lub maść z wiesiołkiem),cena 8 zł

- krem do twarzy i ciała Topialyse z ogórecznikiem lekarskim firmy SVR,cena 72 zł

- mleczko z mocznikiem (Xerial 10) tej samej firmy - wygładza i zmiękcza nadwyrężoną stosowaniem kremów steroidowych skórę, cena: 100 ml - 46 PLN, 200 ml - 67 PLN

- kapsułki po kąpieli z olejem herbacianym i witaminami A,E firmy Gal, cena 6 zł

- krem lub maść Linola, cena: 27zł

Kosmetyki medyczne stosowane w AZS:

1) La Roche Posay - seria Toleriane, oraz emulsja Hydranorme (ceny: krem 45zł, podkład 60zł)

2) Avene Trixera krem: 50 zł,

3) Stiefel, Oilatum, emulsja do kapieli, cena: 50 zł,

4) Sebamed, kostka do mycia dla suchej skóry, 14 zł

Cierpicie na AZS? Podzielcie się z nami swoimi opiniami!

Katarzyna B.

Pielęgnacja skóry trądzikowej - najczęstsze błędy

fot. Shutterstockfot. Shutterstock fot. Shutterstock

    Więcej o: