Jak poradzić sobie z trądzikiem?

Trądzik jest jednym z najczęściej spotykanych problemów z cerą. Dowiedź się jak sobie z nim radzić, jakich preparatów używać, oraz na co zwracać szczególną uwagę, tak by sobie dodatkowo nie zaszkodzić!

Przyczyny występowania:

Trądzik jest chorobą wieloczynnikową . Główną przyczyną pojawienia się jest wzrost wydzielania sebum, w wyniku stymulacji gruczołów łojowych. W obrębie ujść mieszków włosowych złuszcza się naskórek , co prowadzi do ich "zaczopowania". Tworzy to wewnątrz mieszków włosowych warunki beztlenowe i powoduje gromadzenie się zbitego łoju. W ten sposób powstają warunki sprzyjające rozwojowi bakterii . Ich nadmierny rozwój powoduje stan zapalny.

Dodatkowo bakterie, które występują wewnątrz gruczołów łojowych , rozkładają łój i uwalniają wolne kwasy tłuszczowe które działają drażniąco i dodatkowo aktywują komórki wywołujące stan zapalny.

Jego pojawienie się ma zazwyczaj związek ze zmianami hormonalnymi. Nie jest to jednak regułą. Często decydują o tym również skłonności genetyczne , polegające na większej wrażliwości gruczołów łojowych na hormony. Na skutek stałego ich pobudzania może dojść do przerostu gruczołów i łojotoku. W praktyce jednak coraz częściej obserwujemy pojawianie się trądziku także u osób starszych nie mających kłopotów hormonalnych.

Ponadto trądzik może zaostrzać się po niektórych źle dobranych kosmetykach przyspieszających rozwój zaskórników (np. zbyt tłuste kremy, oliwki). Po kontakcie z substancjami oleistymi, lub stosowaniu niektórych leków (np. steroidy anaboliczne, glikokortykosterydy, preparaty litu).

Jak leczyć?

- jeżeli cierpisz na łagodną postać trądziku - czasami wystarczy dobrać odpowiednie do pielęgnacji takiej cery kosmetyki, lub preparaty dostępne w aptekach,

- jeśli jednak występują zmiany zapalne , a po 2 miesiącach stosowania takich preparatów nie widać efektów - należy wybrać się do dermatologa. W walce z trądzikiem stosujemy zarówno leki doustne jak i preparaty zewnętrzne. Często lekarz zaleca terapię łączoną ,

- przed nałożeniem leków miejscowych umyj i osusz skórę (można do tego celu stosować toniki i odpowiednie żele),

- gdy chcemy zamaskować widoczne krostki najpierw nakładaj lek, a następnie możesz użyć sypkiego pudru, bądź delikatnego podkładu, czy fluidu. Gruba warstwa makijażu może dodatkowo zablokować ujścia gruczołów,

- Pochodne witaminy A - stały się przełomem w leczeniu trądziku. Kwas 13-cis witaminy A, czyli izotretynoiny ma wielokierunkowy mechanizm działania. Poza działaniem keratolitycznym i przeciwłojotokowym (dodatkowo zmniejsza wymiary gruczołów łojowych), wywiera efekt przeciwzapalny (hamując chemotaksję leukocytów) oraz przeciwbakteryjny.

- gdy smarujesz twarz lekiem - stosuj go na cała powierzchnię skóry , a nie tylko na miejsca ze zmianami chorobowymi.

Oto najczęściej stosowane środki do leczenia miejscowego (maści, żele, kremy):

- ACNOSAN - cena 8,50zł

- ACNE-DERM, cena ok.17zł

- BENZACNE, cena ok. 9zł

- BREVOXYL, cena ok. 18zł

- SKINOREN, cena ok. 45zł

Zabiegi oczyszczania skóry, peelingi kosmetyczne i maseczki , zalecane są raczej w łagodnych postaciach trądziku, gdy nie ma zmian zapalnych. Natomiast zabiegi takie są bardzo korzystne w już po zakończeniu leczenia. Odpowiednio dobrane serie zabiegowe zmniejszają skłonność do nawrotów choroby i przyspieszają regeneracje skóry po leczeniu.

Za tydzień naturalne sposoby wspomagające leczenie trądziku!

Jak wy radzicie sobie z trądzikiem?

6 powodów by jeść orzechy

Orzechy nie zagrażają szczupłej sylwetceOrzechy nie zagrażają szczupłej sylwetce Fot. Shutterstock

Więcej o: