Czym są kosmoceutyki i jakie jest ich zastosowanie?

Kosmetologia wciąż się rozwija a wraz z nią wzrasta wykorzystanie substancji aktywnych, które do tej pory były zarezerwowane dla medycyny. Preparaty takie są wyjątkowo skuteczne. Oto najczęściej stosowane kosmoceutyki.

Kosmoceutyki stosowane są głównie do walki ze zmarszczkami , negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego, przesuszeniem skóry, oraz walki z trądzikiem.

Najczęściej stosowanym kosmoceutykiem są kwasy AHA.

Stosuje się je już od lat zarówno w kosmetologii, jak i dermatologii. Niewątpliwym walorem jest ich wysoka skuteczność i bezpieczeństwo w użyciu. Nie tylko redukują powierzchniowe zmarszczki i poprawiają sprężystość i spoistość skóry , ale również mają zastosowanie w kuracjach przeciwtrądzikowych. W niskich stężeniach wpływają tylko na naskórek , regulują wówczas proces jego rogowacenia się i rozluźniają połączenia pomiędzy martwymi komórkami w rogowej warstwie naskórka . Skóra łatwiej się złuszcza. Stan skóry poprawia się, ponieważ złuszczone komórki naskórka odkrywają nowe komórki.

Kurację kwasami poleca się głównie w przypadkach skóry zniszczonej przez promieniowanie słoneczne . Wyższe stężenia kwasów świetnie nadają się do zabiegów skóry dojrzałej, ponieważ redukują zmarszczki. Są również skuteczną terapią dla osób mających problemy z trądzikiem, ponieważ łagodzą łojotok i zwężają pory, spłycają również blizny potrądzikowe.

Jeśli walczycie z przebarwieniami - zabiegi z udziałem kwasów nie mają sobie równych. Ich działanie polega na hamowaniu melaniny przez zakwaszenie skóry. Kwasy powodują również usunięcie nagromadzonych melanin poprzez rozluźnienie warstwy korneocytowej naskórka i delikatne złuszczenie.

Działanie nawilżające. Ponieważ kwas rozluźnia strukturę cementu międzykomórkowego - skóra może wchłonąć więcej wody. Wówczas warstwa rogowa naskórka zostaje nawilżona. Zabiegi przy udziale kwasów stymulują również syntezę kolagenu i elastyny . Długoterminowe stosowanie kwasów widocznie poprawia elastyczność skóry i redukuje zmarszczki.

Kolejnym kosmoceutykiem jest kwas pirogronowy .

Był bardzo ważnym odkryciem kosmetologów, ponieważ do tej pory stosowali go wyłącznie lekarze dermatolodzy. Szybko wnika w skórę właściwą, dlatego też w krótkim czasie można osiągnąć efekty zbliżone do długotrwałych zabiegów innymi kwasami. Jego działanie polega głównie na tym, że zmniejsza łączność pomiędzy komórkami kolczystymi, przez co głęboko złuszcza warstwę rogową.

Inne właściwości:

- jest dobrym rozwiązaniem dla osób mających problemy z tłustą skórą, ponieważ zmniejsza przetłuszczanie się skóry łojotokowej i trądzikowej. Reguluje wydzielanie sebum,

- stymuluje powstawanie kolagenu na poziomie skóry właściwej. Jest ono intensywniejsze, niż działanie innych kwasów,

- jako jeden z niewielu preparatów stosowanych w kosmetologii może być bezpiecznie i skutecznie używany przy skórze z rozszerzonymi naczynkami oraz zmianami ropnymi,

- Obniża miejscowe pH skóry i ma działanie bakteriostatyczne,

- likwiduje zaskórniki,

- ściąga pory,

- poprzez stymulację kolagenu - zwiększa gęstość skóry,

- również dobrze sprawdza się przy likwidacji blizn oraz rozjaśnianiu przebarwień.

Inną formą kosmoceutyków będą również nanomaski biocellulozowe.

Nanoczasteczka jest jakieś 200 razy mniejsza niż ludzka komórka. Dzięki temu lepiej niż tradycyjne cząsteczki penetruje głębsze warstwy skóry. Kiedy wniknie w skórę - stopniowo uwalnia substancję aktywną. Działanie nanoczasteczek wykorzystuje bioceluloza. Maski, które zostały stworzone na ich bazie są całkowicie naturalne i niezwykle bezpieczne. Średnica włókien biocelulozy to 2-100 nm, co jest mniej więcej jedną tysięczną grubości włosa ludzkiego. Są cieńsze od najdrobniejszych zmarszczek, dlatego też wnikają w nie i zapewniają skuteczne wchłanianie aktywnych substancji. Maski tego typu stosuje się na przykład w medycynie do leczenia ciężkich i trudno gojących się oparzeń. Nanomaska przypomina naturalną tkankę człowieka. Ich niewątpliwym plusem jest to, że nie zawierają żadnych zanieczyszczeń, środków konserwujących ani toksyn.

Maski tego typu stosuje się głównie po zabiegach mikrodermabrazji, eksfoliacji kwasami, po peelingu kawitacyjnym i oczyszczaniu.

Aktywne substancje kosmoceutyków to:

- heksapeptyd - białkowa substancja o silnym działaniu przeciwzmarszczkowym i nawilżającym,

- matrixyl - kompleks i silnym działaniu przeciwzmarszczkowym,

- capislow - roślinny składnik spowalniający odrost włosów i szybkość wzrostu tkanek,

- neutrazen - białko wyrównujące koloryt skóry i regulujące zmiany naczyniowe.

K.B.

Więcej o: