Jak poradzić sobie ze zgagą?

Cierpisz na zgagę i nie wiesz jak się od niej skutecznie uwolnić? Często nawet po wzięciu leków zgaga i tak powraca z tą samą uporczywą siłą...Wypróbuj czegoś więcej niż tabletki.

Zgaga pojawia się wtedy, kiedy kwaśna treść pokarmowa z żołądka cofa się do przełyku. Objawami są: palący ból za mostkiem i gorzkie uczucie w ustach. Picie mleka, czy jedzenie mięty może złagodzić zgagę na chwilę. Niestety w dalszej perspektywie niesie ze sobą ryzyko zaostrzenia objawów.

Często wydaje nam się, że niektóre pokarmy są naturalnymi lekarstwami na zgagę, dlatego po ich spożyciu na krótko odczuwają ulgę w dolegliwościach.

I tak właśnie mleko, zmywa kwas z przełyku z powrotem do żołądka i chwilowo łagodzi i neutralizuje jego działanie, ale samo w sobie stymuluje żołądek do zwiększenia produkcji kwasu. Godzinę po wypiciu mleka - ból może powrócić.

Mięta neutralizuje kwaśne środowisko w przełyku , ale zwiększa wydzielanie śliny, która pomaga spłukać kwasy na powrót do żołądka. Przede wszystkim jednak osłabia zwieracz przełyku, mięsień, który chroni przełyk przed cofaniem się treści żołądkowej.

Należy przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe!

Czego z pewnością powinnaś unikać:

- Czekolady (niestety!) - ponieważ rozluźnia dolny punkt przełyku na granicy z żołądkiem.

- Cytrusowych i pomidorowych soków - są kwaśne i zwiększają kwaśność treści żołądkowej.

- Gazowanych napojów - dodatkowo rozdymają żołądek.

- Jedzenie mocno przetworzonego i ostrego jedzenia też na pewno ci nie pomoże.

- Tłuste jedzenie również zwiększa wydzielanie kwasu żołądkowego.

- Unikaj również picia zbyt dużych ilości kawy. Ponadto papierosy i alkohol też w tej sprawie nie będą twoim sojusznikiem.

- Ogranicz też spożycie cukrów i produktów go zawierających.

W co wzbogacić dietę:

- świeże owoce,

- ciecierzynę,

- olej lniany,

- brukselkę,

- oliwę z oliwek (która moim zdaniem jest dobra na wszystko),

- soję,

- banany oraz melony,

- również ogórek i sałata - pomogą w dolegliwościach układu trawiennego, ponieważ mają w sobie dużo wody, co rozrzedzi kwasy żołądkowe.

Na koniec rada na lepszy sen:

- Zjedz kolację wcześniej, aby pomiędzy ostatnim posiłkiem dnia a momentem położenia się spać był odstęp 2 do 3 godzin.

- Kładąc się spać połóż głowę i ramiona na wysokiej poduszce . To zapobiegnie "wracaniu się" kwasu z żołądka do przełyku.

Możesz też przyjmować leki neutralizujące kwasy: Maalox, czy Alugastrin oraz takich, które obniżają produkcję kwasu w żołądku. Są to leki z grupy H2 blokerów, które w małych dawkach dostępne są w aptekach. Leki z najsilniejszej grupy dostępne są tylko na receptę.

Gdy zgaga nie mija powinnaś skontaktować się z lekarzem. Może się okazać, że konieczne jest badanie endoskopowe w poszukiwaniu zmian w śluzówce przełyku. Warto pamiętać, że nie leczony refluks objawiający się zgagą może doprowadzić nawet do powstania zmian nowotworowych.

K.B.

Czego nie wiemy o implantach piersi?

Więcej o: