Dlaczego kremy z filtrem są takie ważne?

Lato w pełni. Chcąc się opalić - wolny czas spędzamy często w pełnym słońcu. Nie zapominajmy o szkodliwych promieniach UVA. Ich wpływ na skórę jest bardzo szkodliwy nie tylko ze względu na poparzenia.

Promienie UV, a zwłaszcza UVA, przyspieszają proces starzenia się skóry . Większość pojawiających się na naszej twarzy zmarszczek powstaje w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. Promienie UVB działają raczej na powierzchni skóry i są odpowiedzialne za opleniznę, natomiast promienie UVA są znacznie bardziej niebezpieczne , ponieważ przenikają do głębszych warstw skóry uszkadzając komórki DNA, co może prowadzić do powstania raka. UVA odpowiedzialne jest za alergie słoneczne, zaczerwienienie, swędzenie oraz powstawanie przebarwień.

Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o używaniu filtrów.

Warto kierować się zasadą: im wyższy filtr SPF, tym lepiej. Osoby z jasną karnacją i fototypie I i II powinny stosować filtr SPF 50+ . Podobnie jeśli urlop spędzamy w miejscu o intensywnym nasłonecznieniu: w górach, nad morzem czy w tropikach. Najwyższa ochrona, czyli 50+, jest wskazana jeśli wybieramy się na wakacje do krajów, gdzie są naprawdę wysokie temperatury.

Należy o tym pamiętać - nie tylko dlatego, żeby uniknąć poparzenia słonecznego. Ale dlatego, że jest to naprawdę ważne dla naszego zdrowia, młodości i kondycji skóry.

Warto zwrócić uwagę na to, że produkty przeciwsłoneczne o równych faktorach SPF nie zawsze zapewniają taką samą ochronę. Niektóre wyroby o wysokim filtrze UVB mogą bowiem nie zabezpieczać skóry przed promieniami UVA. Są one obecne w dzienny świetle przez cały rok, mają również zdolności głębokiego przenikania.

Coraz częściej więc na opakowaniu kosmetyku ochronnego oczekuje się także informacji na temat ochrony preparatu przed promieniowaniem UVA. Jeżeli chce się korzystać ze słońca rozsądnie, ograniczając zagrożenia, jakie ono ze sobą niesie, powinno przestrzegać się pewnych zasad, pamiętając, że szczególnej ochrony wymagają osoby wrażliwe o jasnej karnacji, kobiety w ciąży oraz dzieci.

Błędnym myśleniem jest to, że siedząc w cieniu jesteśmy bezpieczni , a szkodliwe promieniowanie do nas nie dociera, bowiem promienie UVA oddziałują na skórę nawet w pochmurny dzień, przenikają nawet przez chmury, szyby, a nawet ubrania. Stanowią aż 90% promieniowania słonecznego docierającego na ziemię i to bez względu na porę roku. Wprawdzie zimą, tak jak i w cieniu docierają z mniejszym nasileniem, ale jednak wciąż są obecne.

Rocznie w Polsce rozpoznawane jest 10 000 nowych przypadków raka skóry . Badania potwierdzają, że wiodącą przyczyną ich powstawania jest zbyt intensywne opalanie się. Wszystkim, którym wydaje się, że ten problem ich nie spotka warto wspomnieć, że nowotwory skóry stanowią w Polsce aż 10% wszystkich nowotworów złośliwych!

A już jutro wakacyjny niezbędnik luli, czyli co zabrać, a z czego zrezygnować wybierając się na wakacje!

Artykuł konsultowany z dermatologiem - dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm.

Katarzyna B.

Zobacz też:

Kochamy dziecięce kosmetyki

Kochamy dziecięce kosmetykiKochamy dziecięce kosmetyki kolaż lula.pl

Więcej o: