Szybkość i tryb życia sprawia, że często nawet nie zastanawiamy się nad tym jak nasze codzienne nawyki mogą wpływać na kondycję naszej skóry. Oto informacje o jakich prostych czynnościach zapominamy, a przez które cera wygląda mniej świeżo, jest poszarzała i szybciej się starzeje.
1) Omijamy i zapominamy o ochronie przeciwsłonecznej.
Ostatnio często o tym piszemy. Warto, by używanie kremów z filtrem weszło nam w nawyk. Jest to szczególnie ważne latem, gdy spędzamy dużo czasu na słońcu. Twarz najlepiej smarować kremem do opalania minimum SPF 30. Jest to ważne z tego względu, że słońce znacznie przyśpiesza starzenie się skóry. Powinno się o tym pamiętać nie tylko przed wyjściem na plażę, ale również na co dzień.
2) Palenie
Palenie papierosów ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie na wielu płaszczyznach. Przyczynia się również do złego stanu naszej cery. Wspomaga rozwój głębszych zmarszczek i ma wpływ na ziemisty koloryt skóry. W rzeczywistości każde 10 lat naszego palenia postarza nas o 2,5 roku. Oznacza to, że 40 lat życia z nałogiem sprawi, że w pewnym momencie będziemy wyglądały o 10 lat starzej niż nasze niepalące rówieśniczki.
3) Zbyt duże ilości alkoholu
Nie chcę w tym momencie popadać w przesadę. Nie oznacza to, że nie możemy napić się lampki wina do obiadu, ale częste imprezowanie niestety również odbije się na naszej cerze. Alkohol bowiem zwiększa możliwość wystąpienia reakcji zapalnych we krwi, co z kolei przedkłada się na szybsze wiotczenie skóry.
4) Korzystanie z niewłaściwych kosmetyków
Często nie bierzemy pod uwagę tego, że kosmetyki, których używamy do codziennej pielęgnacji powinny być przede wszystkim dopasowane do rodzaju naszej skóry. Inne produkty powinna stosować osoba, która ma skórę ze skłonnościami do przesuszania, a inną pielęgnację osoba o cerze tłustej.
5) Zapominamy o pielęgnacji szyi i dekoltu
Pielęgnacja nie powinna zaczynać się i kończyć na twarzy. Szyja i dekolt są tak samo widoczne, a mimo to przeważnie je omijamy. Nie mają dostatecznego poziomu nawilżenia. A ponieważ skóra w tym miejscu jest bardziej delikatna - jest podatna na szybsze starzenie. Jest to widoczne u wielu kobiet, których twarz wygląda na zadbaną, a uwagę zwraca niestety nieestetycznie wyglądająca szyja i dekolt. Dlatego pamiętajcie, by krem nakładać systematycznie również i na te części.
6) Niemycie pędzli do makijażu
Jest to najprostszy sposób, by pozatykać pory i nabawić się infekcji bakteryjnych. Pędzle powinny być myte raz na 3 tygodnie. Można je umyć delikatnym szamponem lub preparatami specjalnie do tego przeznaczonymi.
7) Nie używanie peelingów
Oczywiście zbyt częste złuszczanie (szczególnie peelingami mechanicznymi) może mieć negatywny wpływ na naszą skórę, dotyczy to osób, które mają na przykład problemy z trądzikiem. Natomiast delikatny peeling enzymatyczny wykonany 2 razu w tygodniu z pewnością pomoże ci utrzymać zdrowy i świeży wygląd skóry na dłużej.
8) Zbyt mała ilość snu
Powoduje, że jesteśmy bardziej podatni na stres. Nasila to objawy chorób skórnych takich jak: egzema, trądzik, czy łuszczyca. Sen jest to czas, którego nasz organizm potrzebuje na to, by się zregenerować po całym dniu. Niedosypianie w krótkim okresie spowoduje problemy z przepływem krwi do skóry, co sprawi, że będzie ona ziemista.
9) Niezmywanie makijażu wieczorem
Jest to bardzo ważny element pielęgnacji. Znam wiele kobiet, które nie zmywają wieczorem makijażu robiąc to dopiero rano i nakładając nowy make up. Skóra nie wówczas możliwości "oddechu". Poza tym temperatura naszego ciała nieznacznie rośnie podczas snu, przez co zwiększa się wchłanianie substancji obecnych na jej powierzchni. Nie chcemy przecież, a by były to resztki podkładu wraz zanieczyszczeniami jakie zbierają się na twarzy przez cały dzień.
10) Złe nawyki żywieniowe
Odpowiednia dieta w znaczący sposób wpływa na stan naszej skóry. Zamiast przetworzonych węglowodanów wybierajmy raczej produkty pełnoziarniste i bogate w białka. Nie rezygnujmy zupełnie z węglowodanów. Po prostu starajmy się nie łączyć białek i węglowodanów w jednym posiłku. Wybierajmy również produkty bardziej naturalne.
K.B.
Błędy żywieniowe Fot. Shutterstock