Jak ćwiczenia rozciągające modelują sylwetkę?

Wiele z nas systematycznie ćwiczy, trenuje, biega, czy tańczy. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego jak ważną rolę w modelowaniu sylwetki mają również ćwiczenia rozciągające.

Wszystkie ćwiczenia rozciągające mają przede wszystkim na celu zwiększenie zakresu ruchów w poszczególnych stawach oraz zmniejszenie napięcia mięśni. Podczas każdego rodzaju treningów rozciąganie powinno być częścią prawidłowej rozgrzewki oraz sposobem wyciszenia organizmu po ćwiczeniach.

Jak rozciąganie wpływa na nasze ciało:

- zapobiega uszkodzeniom włókien mięśniowych,

- poprawia kondycję ruchów i zwiększa ich zakres,

- polepsza ukrwienie mięśni , dzięki czemu szybciej dociera do nich tlen i substancje odżywcze, szybciej się regenerują,

- zmniejsza napięcie mięśniowe,

- zwiększa elastyczność mięśni,

- poprawia krążenie krwi w całym organizmie,

- regularne rozciąganie pozwala znacznie zredukować cellulit ,

- rozwija świadomość własnego ciała i zwiększa poczucie zadowolenia.

Najbezpieczniejszą metodą rozciągania mięśni jest metoda statyczna. Polega ona na stopniowym rozciąganiu mięśni aż do momentu ich maksymalnego oporu. Wówczas zatrzymujemy ruch na chwilę i powracamy do pozycji wyjściowej. Po chwili wykonujemy ćwiczenie ponownie. Aby uzyskać zadowalające efekty, należy z czasem pogłębiać zakres ruchu pokonując opór mięśni. Oczywiście należy robić to z rozwagą, w przeciwnym razie może się to skończyć kontuzją.

Jest wiele ćwiczeń rozciągających na różne partie ciała. Oto kilka z nich:

Mięśnie dwugłowe ud:

Usiądź płasko. Nogi powinny być ułożone równolegle do siebie, złączone w stopach, przylegają do podłogi, stopy ułożone pionowo do góry (jeśli będą bardziej zadarte w twoim kierunku zwiększy to zakres rozciągania). Teraz czas na skłony tułowia z ramionami wyprostowanymi w kierunku stóp. W tym samym czasie powinno się przyciągać palce stóp do siebie dla lepszego rozciągnięcia.

Mięśnie czworogłowe ud:

Stajemy na jednej nodze przy ścianie, drugą nogę uginamy w kolanie i chwytamy ręką za stopę w kostce. Pamiętając, że lewa noga-lewa ręka, prawa noga-prawa ręka. Z tej pozycji przyciągamy ugiętą nogę maksymalnie do góry.

Mięśnie wewnętrzne ud:

Stojąc w szerokim rozkroku, tułów wyprostowany i lekko pochylony do przodu. Raz kucamy na jedno kolano w tym samym czasie rozciągamy wewnętrzna partię uda drugiej strony, po czym to samo robimy z drugą nogą.

Inne ćwiczenia znajdziecie na filmiku:

Więcej o: