Tragiczne skutki operacji plastycznej

Dziś coraz więcej kobiet decyduje się na walkę z kompleksami za pomocy operacji plastycznych. Wiele z nich ma tragiczny finał, dlatego warto się nad tym dobrze zastanowić.

Chirurgia plastyczna jest trudnym tematem . Zwykle problem z zaakceptowaniem swojego wyglądu sięga znacznie głębiej niż zwykłe kompleksy. Czasem jest tak uciążliwy, że utrudnia normalnie funkcjonowanie. W czasach, w których medycyna i technika pozwala na poprawienie tego i owego wydaje się to łatwiejszym zadaniem. Niestety coraz częściej słyszy się o osobach, które w walce o "idealny wygląd " uzależniają się od zabiegów. Przeświadczeni, że bez operacji nie będą mogli być szczęśliwi - dążą do niej wszystkimi możliwymi sposobami.

W smutnej rzeczywistości często oznacza to, że ze względu na wysokie koszty i długi okres oczekiwania na zabieg decydują się na niezdrowe i nielegalne procedury. W Polsce operacje plastyczne nie są jeszcze tak popularne jak w niektórych państwach. Nie mniej jednak warto przytoczyć tu historię, która niedawno miała miejsce w Stanach Zjednoczonych.

22 - letnia Mayra Lissette Contreras chciała powiększyć pośladki. Nie wiadomo dlaczego nie poszukała sprawdzonego chirurga oraz dobrej kliniki, a zamiast tego zdecydowała się na nielegalny zabieg wykonany przez dwie kobiety w ich prywatnym domu. Z powodu wstrzyknięcia substancji doszło do infekcji, w wyniku czego kobieta zmarła.

Sprawa ta rzuciła światło na problem prężnie rozwijającego się podziemia chirurgów plastycznych. Nie zawsze są oni ostrożni i odpowiednio przygotowani. Często zamiast wszczepiać silikon - wstrzykują go, co może mieć bardzo poważne konsekwencje. Te najmniejsze to blizny, te większe to problemy z oddychaniem i śmierć.

Teraz policja poszukuje dwóch kobiet, które wykonały zabieg. 2 miesiące temu w czerwcu zostały one już wprawdzie aresztowane za nielegalne praktyki medyczne. Jednak po wpłaceniu kaucji wyszły na wolność. Niestety, bo musiało dojść do tragedii, by media nagłośniły sprawę, a organy władzy na dobre się nią zajęły.

Takich przypadków jest jednak więcej. Śmiertelne skutki operacji plastycznych zdarzają się częściej. Wbrew pozorom nie dotyczą tylko nielegalnych zabiegów. W 2009 roku w wyniku komplikacji po operacji plastycznej pośladków zmarła była miss Argentyny Solange Magnano . Tytuł najpiękniejszej kobiety Argentyny zdobyła w 1994 roku. Później założyła agencję modelek. Była matką siedmioletnich bliźniaków. Miała 37 lat.

Niestety moda na operacje plastyczne rozprzestrzenia się bardzo szybko. Mimo że w Internecie pełno jest zdjęć nieudanych liposukcji, zmasakrowanych twarzy czy niekształtnych piersi kobiety coraz częściej decydują się na poprawki w nadziei, że pozwolą im one na lepsze życie. Czy naprawdę piękno pojmowane przez pryzmat dużych piersi, krągłych pośladków i zmysłowych ust może wpłynąć na szczęście? Pojawia się pytanie, dla kogo to robimy? Większość kobiet odpowie, że dla siebie. Jaka jest prawda - pozostaje nam się jedynie domyślać...

Silikonowy biust (taki jak Pameli Anderson) jest w Hollywood niemodnySilikonowy biust (taki jak Pameli Anderson) jest w Hollywood niemodny Fot. Rob Griffith AP

Katarzyna Bigos

Jakie jest twoje zdanie na temat operacji plastycznych?
Więcej o: