Soczewki kontaktowe zagrożeniem dla wzroku?

Według lekarzy źle dopasowane kolorowe soczewki kontaktowe mogą pozbawić gałkę oczną tlenu, powodując poważne uszkodzenia.

Kolorowe soczewki kontaktowe stały się w ostatnich latach bardzo modne. Niestety często zdarza się, że duże soczewki (najczęściej importowane z Azji), które obejmują oprócz źrenicy dużą część białka mogą być bardzo szkodliwe dla wzroku.

Według Dr. Assumpta Madu z Centrum Medycznego w Nowym Jorku noszenie soczewek tego typu niesie za sobą duże ryzyko utraty wzroku.

W Stanach Zjednoczonych ich sprzedaż jest już zabroniona, ponieważ nie zostały zatwierdzone przez Food and Drug Administration . Mimo, że sprzedaż jest nielegalna - potencjalni klienci (głównie młodzież) już znaleźli na to sposób. Kupują je z zagranicznych stron internetowych. Są zazwyczaj bardzo tanie co jest dodatkową zachętą.

Producenci prześcigają się w reklamowaniu soczewek. Jedna z założycielek strony internetowej tego typu - Joyce Kim - w wywiadzie dla The New York Times, powiedziała, że noszenie soczewek jest normalną sprawą - taką samą wytuszowanie rzęs, czy narysowanie na powiece kreski.

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny i musi być dopasowany do oka pacjenta. Jeśli nie są właściwie dopasowane, rośnie ryzyko nie tylko dyskomfortu, ale też utraty wzroku związanego z zakażeniem bakteryjnym soczewek kontaktowych . Niestety, jeśli następuje utrata wzroku, może to być ona trwała - powiedział doktor Marc Werner , okulista z Stahl Eye Center w Nowym Jorku.

Soczewki są często wykonane z materiału, który nie przepuszcza dostatecznej ilości tlenu. Może to (choć nie musi), prowadzić do groźnych zakażeń bakteryjnych, których z kolei konsekwencje mogą być groźne dla naszego wzroku.

W Polsce soczewki tego typu można dostać bez problemu zarówno w sklepach jak i na stronach internetowych. Nie warto jednak zwieść się pokusie niskiej ceny. Dla własnego dobra lepiej wybrać się do salonu optycznego, gdzie również bez problemu dostaniemy soczewki zmieniające kolor oczu. Może trochę drożej, ale zawsze bezpieczniej!

Zobacz też:

5 sposobów na zdrowe i piękne włosy

Więcej o: