Jak poradzić sobie z opuchniętymi powiekami?

Opuchnięte oczy są problemem wielu z nas. Najczęściej widoczne są już po przebudzeniu. Przeczytaj jak sobie z tym radzić.

Najczęstszą przyczyną opuchlizny powiek jest zła cyrkulacja limfy lub odkładanie się pod oczami tkanki tłuszczowej. Zastoje limfatyczne mogą być spowodowane złą dietą, przede wszystkim, gdy w diecie jest za dużo soli, nadmiernym stresem, lub siedzącym trybem życia. Czasami zdarza się tak, że pod oczami zaczyna zbierać się tkanka tłuszczowa, co również sprawia wrażenie opuchlizny. Inną przyczyną może być uczulenie na jakiś kosmetyk lub choroba. Jeśli opuchlizna utrzymuje się dłuższy czas - należy zgłosić się do lekarza. Może to bowiem sygnalizować problem z nerkami lub układem krążenia.

Jeśli chcesz poradzić sobie z problemem zwróć uwagę, by kosmetyk, którego używasz do pielęgnacji oczu zawierał: kofeinę, szałwię, rumianek, świetlik lub herbatę.

Dobrze działa również masaż ( a zasadniczo drenaż limfatyczny). Wskazującym palcem uciskaj punkty od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka.

Możesz również wypróbować kompresu z naparu z czarnej herbaty, lipy, bławatka, rumianku. Mają one właściwości kojące i łagodzące. Zmniejszają podrażnienia. Zioła należy zaparzyć i przykryć. Po wystudzeniu zamocz w naparze waciki i połóż je na parę minut na oczy. Najpierw jednak musisz być pewna, że nie masz uczulenia. Zioła tego rodzaju często powodują reakcje alergiczne. Wówczas zamiast sobie pomóc - możesz dodatkowo zaszkodzić.

Dobrze też, by kosmetyki, których używasz pod oczy były trzymane w lodówce. Chłód zmniejsza opuchliznę. Wykorzystując tę właściwość możesz też wyjąć z zamrażarki kostki lodu, zawinąć w chusteczkę i zrobić masaż okolicy oczu. Lub zawczasu włożyć do lodówki 2 łyżeczki, które rano przykładasz na kilka minut do opuchniętych miejsc.

Czasem pomagają najprostsze domowe sposoby takie jak:

- schłodzone w lodówce plastry ogórka,

- maseczka z ziemniaka. Aby ją przygotować należy zetrzeć na tarce warzywo, odcisnąć z niego sok i papkę położyć na zamknięte oczy, po czym zmyć letnią wodą.

- maseczka z pietruszki. 2 łyżeczki śmietany zmieszaj z posiekaną pietruszką. Po 15 minutach od nałożenia - zmyj letnią wodą.

- okład z czarnej herbaty. Zaparz torebkę herbaty w małej ilości wody. Po ostygnięciu namocz waciki i nałóż na opuchnięte powieki.

Z bardziej profesjonalnych sposobów:

- drenaż limfatyczny - kosmetyczny zabieg w gabinecie,

- mezoterapia bezigłowa, której zadaniem jest wprowadzenie w głąb skóry substancji aktywnych,

- lub w ostateczności wizyta u chirurga plastycznego.

A czy wy macie jakieś swoje sprawdzone sposoby?

Więcej o: