Relacja z pierwszego tygodnia Art & Fashion Festival 2010

Zaglądamy za kulisy modowego "uniwersytetu" Art & Fashion Festival 2010. Zobaczcie co się działo.

Minął pierwszy tydzień Art & Fashion Festival, który potrwa do 23 października. Laureaci konkursu biorą udział w warsztatach rysunku, projektowania, pisania i fotografii. Efekty ich działań zobaczymy na gali finałowej, ale już teraz możemy podejrzeć , jak przebiega ich edukacja.

Osoby, którym nie udało się dostać do grup warsztatowych mogą wziąć udział w panelu ART & FASHION OPEN UNIVERSITY oraz cyklu projekcji filmowych ART & FASHION inMOTION pod kuratorską opieką prof. Marka Hendrykowskiego.

Z roku na rok rośnie zainteresowanie festiwalem, dlatego poszerzamy wymiar edukacyjny. Dla nas najważniejsi są studenci i ich rozwój. Art & Fashion Festival jest nie tylko okazją do nauki, ale też do zaprezentowania efektów tej nauki w praktyce." - twierdzi Barbara Metelska, kurator wydarzenia.

W tym roku zainicjowana została działalność dwóch prestiżowych rad doradczych, działających przy Art & Fashion Festival: AFF Alumni oraz AFF Board. AFF Alumni zrzesza absolwentów festiwalu, natomiast AFF Board jest pionierskim konceptem w skali Polski i ma na celu mentorską opiekę nad wszystkimi uczestnikami oraz absolwentami festiwalu, a tym samym wspieranie przemysłu modowego w Polsce. AFF Board składa się z osobistości świata mody i sztuki, zaangażowanych i współodpowiedzialnych za sukces poprzednich edycji AFF. Są to m.in. Grażyna Olbrych, Elżbieta Szawarska, Natalia Jaroszewska, Anna Orska, Anna Kuczyńska, Tomasz Ossoliński, Tomasz Jacyków.

Motyw graficzny IV edycji Art & Fashion FestivalMotyw graficzny IV edycji Art & Fashion Festival fot. mat. prasowe AFF

W ramach AFF Open University Natalia Jaroszewska jak po nitce prowadziła słuchaczy od mody zeszłego stulecia do najnowszych kolekcji, wskazując źródła inspiracji, ale i proces tworzenia współczesnej wersji homo fashion. Projektantka Monika Jakubiak pokazała ewoluujący styl brytyjskich gentelmanów, inicjując dyskusję na temat wpływu i zależności pomiędzy modą a stylem życia. Dzień później Andrea Baier odkryła tajniki wyszukiwania nowych trendów w jubilerstwie na przykładzie marki Swarovski. Najbliższe wykłady w Słodowni będą dotyczyły istnienia mody w specyficznej sferze wizualnej, jaką jest fotografia dokumentalna i rysunek - tu przewodnikami słuchaczy byli Kuba Dąbrowski oraz Tomek Sadurski. Weekendowym gościem była Joanna Bojańczyk, która mówiła o zależnościach między modą, mediami i marketingiem, a w niedzielę Elżbieta Szawarska i Grażyna Olbrych opowiadały czemu nie ma polskiej edycji Vogue'a i nad obliczami polskiej prasy modowej.

Blok filmowy Art & Fashion inMotion zainicjował obraz Michelangelo Antonioniego "Powiększenie", dzień później mogliśmy zobaczyć "Giuliettę i duchy" w reżyserii Federico Felliniego, następnie film Richard Lestera "The Beatles. Noc po ciężkim dniu". Dziś będzie można zobaczyć i podyskutować o filmie Niezamężna kobieta" z 1978 roku.

Szczegółowy plan wydarzeń znajdziecie tutaj .

Więcej o: