Ciekawostka urodowa - co wiemy o Coca Coli?

Czy wiesz, że...

Coca-cola została wynaleziona przez J. S. Pembertona, aptekarza z Atlanty, w 1886 roku i docelowo miała służyć jako środek medyczny i był to jego drugi napój na bazie ekstraktu z liści kokainy i orzechów koli. Gdyby nie barwniki - Cola miałaby zielony kolor.

Tylko kilku ludzi na świecie zna tak naprawdę wszystkie składniki Coca-Coli. Koncentrat produkowany jest w siedzibie głównej firmy, gotowy - dopiero później dociera do innych oddziałów. Kopia oryginalnej receptury przechowywana jest w skrytce SunTrust's Bank w Atlancie.

Oprócz powszechnej wiedzy na temat tego, że służy jako odrdzewiacz i świetnie czyści się nią srebro - w kilku stanach USA oddziały drogówki posiadają po 2 galony Coca-Coli. Po wypadkach, szybko zmywa krew z jezdni.

A teraz pora się dowiedzieć jak Coca - cola działa na nasz organizm:

10 minut po wypiciu tylko jednej puszki Coli dostarczasz organizmowi aż 10 łyżeczek cukru. Jest to 100% naszego dziennego zapotrzebowania na niego. Nie czujesz przesłodzenia, bo kwas fosforowy niweluje ten smak. 20 minut później cukier jest już we krwi co powoduje strzał insuliny. Wątroba broni się w ten sposób, że cały cukier zamienia w tłuszcz.

Po około 40 minutach zawarta w napoju kofeina zostaje przyswojona przez organizm. Podnosi to nam ciśnienie krwi. A w odpowiedzi na to kolejna porcja cukru trafia do krwi. Blokują się wówczas receptory adenozyny w mózgu, dzięki czemu podnosi się nasza koncentracja, natomiast uczucie senności zostaje zniwelowane.

Zaraz potem rozpoczyna się produkcja dopaminy, która podrażnia ośrodki przyjemności w naszym mózgu.

Niestety już po godzinie organizm zaczyna się oczyszczać. Kwas fosforowy związuje w jelicie potrzebne nam minerały takie jak: wapń, magnez i cynk. Duża dawka sztucznych słodzików i cukru dodatkowo zwiększa wydalanie wapnia wraz z moczem. Idąc do toalety pozbywamy się sodu, mikroelementów oraz elektrolitów, które na przykład służą kościom.

Kiedy poziom cukru spada - znów stajemy się spowolnieni.

W wielu krajach (również w Polsce) prowadzone są kampanie, które walczą z praktykami firmy.

    Jak często pijesz Coca-Colę?
    Więcej o: