Tłuszcz zamiast mięśni - odkryto nowe skutki uboczne botoksu!

Najnowsze badania kanadyjskich naukowców nie napawają optymizmem. Odkryto, że botoks może być przyczyną wiotczenia mięśni i gromadzenia się w ich miejscu tłuszczu.

W badaniu opublikowanym w magazynie Journal of Biomechanics - naukowcy z Uniwersytetu Calgary piszą o nowo odkrytych skutkach ubocznych stosowania botoksu.

Analizowano długofalowe działanie toksyny o nazwie Botulinum A - potocznie zwanej botoksem. Badanie przeprowadzono na grupie 18 królików i trwało sześć miesięcy. Kanadyjscy naukowcy odkryli, że w kończynach, do których wstrzykiwano substancję następował częściowy zanik mięśni - sięgający nawet 50% - informuje w raporcie UK's Daily Mail. Co gorsza zanik mięśni następował w mniejszym stopniu również w miejscach, gdzie nie wstrzykiwano botoksu, co oznacza, że jego negatywne skutki obejmują całe ciało, a nie tylko ostrzykiwany obszar.

Główny autor badania Rafael Fortuna stwierdza:

Badania wskazują na to, że zanikająca tkanka mięśniowa zostaje zastępowana tkanką tłuszczową. Powinniśmy być zatem znacznie bardziej ostrożni i świadomi tego, że zastrzyki z botoksu mają nie tylko negatywne skutki uboczne dla mięśni, w które wprowadzamy Botulinum A, ale obejmują one również inne części naszego ciała. Substancja dociera bowiem nie tylko bezpośrednio do miejsca, w którym robiony jest zastrzyk".

Zastrzyki z botoksem stały się popularne po 2002 roku, kiedy to uzyskano oficjalną zgodę na ich stosowanie. Statystyki Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Estetycznej wskazują, że w 2009 roku w samych Stanach Zjednoczonych ponad 2,5 miliona Amerykanów korzystało z zabiegów tego typu.

Nie znany był jednak, jak dotąd długoterminowy wpływ leku na organizm człowieka ze względu na stosunkowo niedługi czas korzystania z tego typu rozwiązań w kosmetyce.

Znaliśmy natomiast krótkoterminowe powikłania, o których zresztą pisało i mówiło się raczej niechętnie. Statystycznie u 3% pacjentów kilka dni, lub kilka tygodni po zabiegu obserwuje się opadanie powiek oraz widoczne osłabienie mięśni.

Dzieje się tak ponieważ substancja paraliżuje mięśnie (nie rozluźnia!), dzięki czemu skóra się wygładza. Jednak paraliż mięśnia powoduje to, że przestaje on pracować, w wyniku czego maleje i pokrywa się tkanką tłuszczową. Podsumowując - warto zapamiętać, że toksyna dociera również do innych mięśni naszego ciała powodując podobne skutki.

Powszechnie uważa się, że kiedy botoks przestaje działać (co następuje po około 3-5 miesiącach) mięśnie powoli powracają do swojego poprzedniego kształtu - jak się teraz okazuje niekoniecznie takiego samego. Hunter Tylo znana piekność z 'Mody na sukces' niestety również przesadziła z rozmiarem swojej górnej wargi.Hunter Tylo znana piekność z "Mody na sukces" niestety również przesadziła z rozmiarem swojej górnej wargi. Fot. Eastnews

K.B. Zobacz też:

Czego nie wiemy o implantach piersi

Jakie jest twoje zdanie na temat operacji plastycznych?
Więcej o: