Ciekawostka urodowa - joga lepsza niż aerobik?

Czy wiesz, że...

Fani jogi mają nowy powód do tego, by uważać, że jest to jedna z najlepszych aktywności ruchowych.

Ostatnie badania wykazały, że kobiety, które systematycznie uprawiają jogę - są bardziej zadowolone z własnego ciała, niż kobiety, które równie systematycznie ćwiczą aerobik . Dane takie podano w miesięczniku Psychology of Women Quarterly.

Kobiety, które brały udział w ankiecie ćwiczyły regularnie przez 6 lat. Zarówno te, które wybrały jogę, jak i te, które wolą bardziej aktywniejszą formę wysiłku fizycznego, jaką jest aerobik. Ogólnie rzecz biorąc wyniki końcowe badań wskazały na to, że druga część kobiet nie tylko była bardziej niezadowolona z własnego wyglądu, ale niejednokrotnie cierpiała również na zaburzenia żywienia. Natomiast panie uprawiające jogę cieszyły się lepszym zdrowiem, oraz znacznie lepszą samoakceptacją.

Nie działo się tak bynajmniej dlatego, że ich ciała wyglądały gorzej. Naukowcy wyjaśniają, że aerobik wybierają zwykle osoby, które dążą w swym życiu do idealnego wyglądu. Wiemy doskonale, że jest to jedną z głównych przyczyn chorób żywienia.

Mimo dobrych efektów wciąż nie do końca doceniają to co już osiągnęły. Wciąż chcą więcej, uważają, że stać je na coś jeszcze lepszego - mówi autor badania Jennifer Daubenmier z University of California w San Francisco.

Daubenmier uważa także, że joga może być skutecznym sposobem leczenia kobiet z zaburzeniami odżywiania .

C.PARAMOUNT/EVERETT / REX FEATURES/EAST NEWS/c.Paramount/Everett / Rex Features

Zobacz też:

Joga - piekno ciała i ducha

Jaki typ aktywności ty byś wybrała?
Więcej o: