Alexander McQueen - kampania jesień/zima 2011/12

Po dwóch sezonach przerwy dom mody Alexander McQueen powraca na łamy prasy z kampanią reklamową na jesień/zimę 2011/12, w której Raquel Zimmermann "wybucha".

Raquel Zimmermann po raz kolejny została twarzą domu mody Alexander McQueen i wcieliła się w "królową lodu " pozując przed obiektywem Davida Simsa. Zdjęcia zostały zrobione w odludnej i mrocznej scenerii a modelka przyjmuje dramatyczne pozy wśród chmur i skał. Te apokaliptyczne fotografie przywodzą na myśl epickie filmy Tolkiena. Niektórym nie podoba się bałagan, ale inni uważają, że doskonale oddają klimat McQueena.

Niestety pojawiają się głosy, że marka pod rządami Sarah Burton stała się zbyt komercyjna , chociaż kampania na jesień/zimę 2011/12 nie sprzedaje wyłącznie produktów, ale również atmosferę. Jednak za czasów Lee firma Alexander McQueen była znana z tego, że tak naprawdę nie potrzebuje reklamy, aby zachęcić ludzi do kupowania jej produktów. Jej najlepszą wizytówką były niesamowite pokazy , dzięki którym nawet modowi laicy znają markę. Dowodem na popularność McQueena jest sukces wystawy w Metropolitan Museum of Art " Savage Beauty ", którą do niedzieli odwiedziło ponad 582 tysiące ludzi bijąc wcześniejszy rekord oglądalności należący do wystawy "Superheroes: Fashion and Fantasy" z 2008 roku.

Zmiana w komercyjnym kierunku nas nie dziwi, bo była zapowiadana tuż po śmierci Lee. Doskonale było wiadomo, że marka Alexander McQueen była niedochodowa , a zarząd Gucci Group należący do konsorcjum PPR traktował ją jako element wizerunkowy swojego portfolio, jednak po przejęciu sterów przez Burton postanowiono nadać jej inny kierunek. Rewolucję widać nie tylko w promocji, ale i kolekcjach , które oprócz misternych kreacji przypominających wcześniejsze dzieła Lee, obejmują również rzeczy idealne na co dzień. Może zbyt komercyjne podejście nie spodobałoby się McQueenowi, ale naszym zdaniem mroczna sceneria ostatniej kampanii reklamowej przywodząca na myśl szkockie wzniesienia przypadłaby mu do gustu.

Niestety musimy przyznać, że poprzednie kampanie reklamowe domu mody Alexander McQueen bardziej się nam podobały. Czy starania Sarah i skupienie na wynikach finansowych sprawią, że firma zatraci prawdziwą wizję Lee? Zobaczymy.

W galerii poprzednie kampanie marki - ZDJĘCIA .

Więcej o: