John Galliano skazany za antysemicki wybryk

Paryski sąd wydał wyrok na byłego dyrektora kreatywnego Diora. Sam Galliano nie pojawił się na ogłoszeniu wyroku.

W czerwcu świat obiegły zdjęcia Galliano z paryskiego sądu. Projektant wyglądał jak cień siebie. Wychudzony, smutny, poszarzały. Na ogłoszenie wyroku już nie przybył. W czwartek został skazany za "publiczne obrażanie z powodu pochodzenia, religii lub rasy". John GallianoJohn Galliano John Galliano fot. EAST NEWS

Kara nie jest zbyt surowa: 6 tys. euro grzywny w zawieszeniu, została złagodzona ze względu na wielokrotne przeprosiny, jakie wystosował Galliano do swoich ofiar. Kara w zawieszeniu oznacza, że projektant nie musi jej płacić o ile znów nie popadnie w konflikt z prawem. Trafia jednak do rejestru osób skazanych i pokryje ponad 16 tys. euro kosztów sądowych. Wypłaci także po symbolicznym 1 euro zadośćuczynienia trójce osób prywatnych i pięciu organizacjom antyrasistowskim - powodom procesu.

Przypomnijmy, że chodzi o dwa incydenty. W lutym tego roku pijany Galliano wyzywał i obrażał 35-letnią Geraldine Bloch i jej towarzysza azjatyckiego pochodzenia w barze La Perle w paryskiej dzielnicy Le Marais. W ciągu 45 minut projektant wystosował 30 antysemickich obelg. Do sądu zgłosiła się też kobieta oskarżająca Galliano o podobny wybryk w październiku zeszłego roku. Sam Galliano twierdzi, że nie pamięta incydentów ze względu na swoje poważne uzależnienie od alkoholu, tabletek nasennych i Valium. Po skandalu poddał się kuracji odwykowej.

Obrona Galliano skupiała się na bronieniu tezy, że projektant nie ma poglądów nazistowskich, ani antysemickich i jako pół Brytyjczyk, pół Hiszpan jest wrażliwy na wielokulturowość. Wskazywano także na śmierć bliskich osób i kryzys gospodarczy, który zmusił projektanta do pracy ponad siły i możliwości. Te czynniki miały przysłużyć się do rozwoju jego wyniszczających nałogów.

Kara może nie wydawać się surowa, ale trzeba pamiętać, że Galliano i bez niej jest człowiekiem przegranym. Usunięty z Diora , odsunięty od własnej marki, ma duże szanse popaść w zupełne zapomnienie. Suknia ślubna Kate Moss raczej tego nie zmieni. Źle radzi sobie także Dior . Po zmieszanej z błotem kolekcji haute couture j/z 2011, dom mody przesuwa datę oficjalnego ogłoszenia nowego głównego projektanta (wszystko wskazuje na to, że będzie to Marc Jacobs ). pokaz haute couture Dior jesień/zima 2011/12pokaz haute couture Dior jesień/zima 2011/12 fot. EAST NEWS

Czy uważacie, że Galliano powinien ponieść większą karę? Czy ma jeszcze szanse na pracę w branży?

Więcej zdjęć w GALERII .

Dla przypomnienia: Zawieszenie Galliano i filmik z baru La Perle

Nieudana kolekcja Dior haute couture

Czy John Galliano ma jeszcze czego szukać w branży?
Więcej o: