Sesja promująca modeling plus size - apetyczna czy niesmaczna?

"Plus Model Magazine" sfotografowała w jednej sesji nagą modelkę plus size i runway.

Na stronę magazynu trafiliśmy dzięki artykułowi w portalu Fashionista. Jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się on promocją modelingu plus size i marek produkujących szeroką rozmiarówkę. Okładkę zdobi modelka polskiego pochodzenia, 27-letnia Kasia Pilewicz , znana z szesnastej edycji America's Next Top Models. Kasia Pilewicz na okładce Plus Model Magazine, styczeń 2012Kasia Pilewicz na okładce Plus Model Magazine, styczeń 2012 plus-model-mag.com

Prawdziwie intrygujące zdjęcia czekają jednak w środku. Magazyn postanowił mocno lobbować przeciw dominacji rozmiaru zero na wybiegu i w butikach luksusowych marek. Zdjęcia nagiej modelki plus size Katyi Zharkovej są opatrzone komentarzem krytykującym rozdźwięk między ideałami świata mody, a tzw. normalnymi kobietami. W dodatku na dwóch fotografiach modelka pozuje w czułym uścisku ze standardową, chudą modelką, która wygląda przy Kathyi jak dziecko.

W tekście pojawiają się między innymi informacje, że:

20 lat temu przeciętna modelka ważyła 8% mniej niż statystyczna kobieta. Dziś ta różnica wynosi 23%. 50% kobiet nosi rozmiar 14 lub większy, ale większość sklepów oferuje tylko ubrania do rozmiaru 14.

Europejczykom mogą wydawać się szokujące, zwłaszcza, że nie pojawia się adnotacja, które kobiety weszły do statystyk. Wszystkie? Amerykanki? Kobiety w jakimś przedziale wiekowym? Amerykański rozmiar 14, to brytyjska 18, czyli mniej więcej europejskie 46. Czy naprawdę połowa kobiet cierpi na otyłość? Zwiększająca się różnica między wagą modelki, a przeciętnej kobiety nie dziwi, biorąc pod uwagę, że statystyczna modelka schudła znacznie mniej, niż statystyczna kobieta zdążyła utyć w ciągu tych 20 lat.

Inna informacja nie budzi już kontrowersji. Według Model Plus Mag, większość modelek wybiegowych ma BMI z medycznego punktu widzenia kwalifikujące do anoreksji . Przypominamy, że medyczną granicę niedowagi wyznaczono na BMI<18,5. W praktyce zdrowa dziewczyna o wzroście 1,78 powinna ważyć co najmniej 58,5 kg, czyli jak na branżę - bardzo dużo.

Plus Model Mag poruszył ważny problem i opublikował zdjęcia, które oswajają z alternatywnymi wzorcami piękna. Jednak tym razem, przesada poszła w drugą stronę. Magazyn ubolewa, że w ciągu 10 lat modelki plus size zrobiły się... chudsze. Zamiast zakresu rozmiarów 12-18 (europejskie 44-50), obecnie obowiązuje 6-14 (tak, tak, 38 to plus size!). Bez przesady, trend plus size powinien być zdrową afirmacją kobiecego ciała, a nie celebracją otyłości olbrzymiej, skrajnie niebezpiecznej dla zdrowia.

Co o tym myślicie? Czy Plus Model Mag promuje akceptację swojego ciała niezależnie od rozmiaru czy popularyzuje niezdrowy tryb życia? Jaki rozmiar powinna mieć modelka plus size?

GALERIA

Co sądzicie o edytorialu w Plus Model Magazine?
Więcej o: