Chanel Cruise 2013 - czy Karl przesadził?

Najnowsza kolekcja Chanel zaskoczyła świat mody.

Za oknem kapryśna wiosna, a wielkie domy mody już proponują kolekcje Resort na lato 2013. Najważniejszą premierą sezonu Cruise 2013 był pokaz Chanel w ogrodach Wersalu i z prawdziwie królewską oprawą. Zaskakujący romans mody z dworu Króla Słońce z bardzo współczesnymi elementami wzbudził skrajne emocje. Jako zabawne nawiązanie do historii pałacu Ludwików, modelki wyposażono w peruczki i kokardy, a ich skronie zdobiły małe welurowe loga Chanel - współczesna wersja sztucznego pieprzyka czyli "muszki".

Poza cyklem wiosna/jesień Karl Lagerfeld zawsze pozwala sobie na więcej swobody. Jego kolekcja Pre-Fall 2012 odważnie eksponowała fasony, tkaniny i biżuterię rodem z Indii. Przeznaczona dla koneserów, a jednak nadająca się do noszenia, zyskała uznanie krytyki i trafiła do szaf gwiazd. Czy z Cruise 2013 będzie podobnie? Nie jesteśmy pewni. Mieszanka stylów jest tak frywolna i szalona, że jej miejsce widzimy co najwyżej w galerii.

W mieszance Karla jest trochę Coco Chanel (wszechobecna wełna boucle), trochę rocka z lat 80., dużo cienkiego dżinsu, mnóstwo rokokowych haftów i zdobień ze złotego sznurka. Panuje chaos, a stroje raz przypominają strój lokaja Marii Antoniny , raz samej królowej, a innym razem sweet lolity z ulic Tokio . Mocny zwrot w stronę historii mody, ale w wersji z dodatkową warstwą lukru sprawia, że myślimy, że kolekcja może się dobrze sprzedać właśnie w Japonii. Wszechobecne pastelowe flatformy nie poprawiają ogólnego wrażenia, szczególnie noszone z długą i szeroką wełnianą tweedową spódnicą (zbrodnia modowa). Efekt - niektóre sylwetki z pokazu są po prostu paskudne.

Nie znaczy to, że pokaz Chanel Cruise nie miał swoich smaczków. Ekstremalnie rozszerzane linie spódniczek, a zwłaszcza szortów same w sobie mają dużo uroku. Wpadły nam w oko także dosłowne nawiązania do XVIII wieku - transparentne płaszczyki pokryte wzorkiem w romby z dawnej architektury i białe sukienki z misternymi haftami.

Na wybiegu pojawiła się rekordowa liczba Polek, w pastelowych peruczkach wyjątkowo trudnych do rozpoznania. Chanel Cruise 2013 prezentowały: Kasia Struss , JAC , Zuzanna Bijoch , Patrycja Gardygajło , Monika Sawicka , Daga Ziober , Joanna Kołtuniak i Zuzanna Stankiewicz , ale zaszczyt otwarcia pokazu przypadł Carze Delevingne .

Zobaczcie zdjęcia z pokazu w GALERII i zagłosujcie - sukces czy porażka?

Podoba ci się nowa kolekcja Chanel?
Więcej o: