Wyrafinowana kobiecość w najnowszej kolekcji duetu Paprocki&Brzozowski - "Dalia" na sezon jesień-zima 2013/2014 [ZDJĘCIA]

Projektanci opowiedzieli nam o swoich inspiracjach, a także o tym, co oznacza tytułowa "Dalia".

Wczorajszego wieczoru Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski zafundowali nam podróż do przeszłości, a konkretnie do lat 40 . Jak zdradził Marcin Paprocki:

Po latach 70, które mieliśmy na wiosnę, przyszła pora na podróż jeszcze dalej, czyli do mody lat 40. Uznaliśmy, że są to niesamowite kobiece fasony. Pomimo tego, że moda wciąż poszukuje nowości, niektóre formy są po prostu nieśmiertelne. Banalnie to zabrzmi: podkreślona talia, biodra, biust. Czyli wszystko to, czego kobieta wciąż potrzebuje i w czym mężczyzna chce ją widzieć.

I dlatego na wybiegu mogliśmy podziwiać fasony z ówczesnej epoki, tyle że w nowoczesnej interpretacji. Królowały rozkloszowane spódnice, koktajlowe sukienki dopasowane do sylwetki i podkreślające kształty, długie, powłóczyste suknie wieczorowe, wykończone futrem lub włosiem płaszcze z wyraźnie zaakcentowaną talią, czy spodnie-cygaretki.

Duet projektantów zdecydował się na różnorodność materiałów, a także deseni, jak choćby motywy wężowego printu . Nam najbardziej spodobały się propozycje koktajlowych sukienek z mieniącej się tkaniny, które w blasku fleszy prezentowały się po prostu cudownie, a także casualowe bluzy, które na stałe wpisały się w charakter marki P&B . Tym razem motywem, który projektanci przenieśli na kultową już bluzę, była tytułowa dalia - czyli piękny, rozłożysty kwiat.

A co lub kto zainspirował Paprockiego i Brzozowskiego do stworzenia najnowszej retro kolekcji? Kulisy zdradził nam Mariusz Brzozowski:

Jesteśmy we dwójkę i lubimy kontrasty, więc zainspirowaliśmy się legendami starego hollywoodzkiego kina, czyli Katharine Hepburn, Ingrid Bergman, Bette Davis. Są to aktorki lat 40., które najbardziej zaznaczyły swoją rolę w tym okresie. Zainspirowała nas także początkującą gwiazda Elizabeth Short. Jej historia jest tajemnicza i jednocześnie tragiczna.

Przypomnijmy, że aktorka została zamordowana w 1947 roku. Jej oprawca przez długi czas wodził za nos zarówno policję, jak i prasę, podkładając co i rusz nowy dowód zbrodni.

Całą tą sytuację porównywano do popularnego ówcześnie kryminału "Czarna Dalia" i stąd też Liz Short, o kruczoczarnych włosach, zyskała przydomek nawiązujący do tytułu wyżej wspomnianego filmu.

Jak dodał Marcin Paprocki :

Zaintrygowała nas nie tylko jej historia, ale także jej seksapil.

Warto też nadmienić, iż w nowej kolekcji znalazło się kilka propozycji dla mężczyzn, oczywiście w stylu retro . Jednak nie oznacza to, że duet chce na stałe wprowadzić linię męską. Na pytanie, w jakim kierunku projektanci chcą rozwijać markę, Mariusz odpowiedział:

Dla kobiet, żeby tak mogły się ubierać na co dzień, a nie tylko na czerwony dywan i wielkie wyjścia.

Kolekcję zwieńczyły damskie, jak i męskie skórzane torby, które zostały wykonane według projektów Paprocki&Brzozowski przez markę SAGAN. Tradycyjnie do pokazu wykorzystano biżuterię firmy APART oraz buty marki KAZAR.

Musimy przyznać, że kolekcja zwyczajnie nas urzekła. A historyczne podróże duetu, jakże przystojnych projektantów, po prostu intrygują. Dlatego jesteśmy ciekawe dokąd, a konkretnie do której epoki zabierze nas P&B przy okazji kolejnego pokazu.

Na to pytanie nie uzyskałam ostatecznej odpowiedzi. Panowie jeszcze się zastanawiają. Marcin przyznał, że:

Chciałbym przekonać Mariusza do lat 80.

Na co Mariusz zareagował:

Niee. Lata 20.

Niemniej jednak, na którąkolwiek epokę zdecydują się projektanci, jesteśmy pewne, że dostarczą nam niemałych doznań estetycznych.

Zdjęcia z wczorajszego pokazu znajdziecie w naszej GALERII.

Więcej o: