Sacrum i profanum, czyli najnowsza kolekcja Macieja Zienia "Jestem"

Co  na sezon wiosna-lato 2014 proponuje projektant?

W piątek późnym wieczorem, w kościele św. Augustyna przy ulicy Nowolipki w Warszawie, odbył się pokaz Macieja Zienia . Miejsce pokazu zostało ujawnione dopiero na kilka godzin przed samym wydarzeniem (zaproszeni goście poznali adres odczytując wiadomość sms). Ten tajemniczy zabieg nie uchronił jednak organizatorów przed falą krytyki, która pojawiła się już w sobotni poranek.

Głos w tej sprawie zabrała nawet Kuria Warszawska , uznając, że miejsce święte zostało zbezczeszczone. Jednocześnie przedstawiciele Kościoła przeprosili wszystkich tych, którzy poczuli się danym zajściem urażeni. Niemniej jednak pamiętajmy, że ktoś wydał na pokaz zgodę.

Pokaz Macieja ZieniaPokaz Macieja Zienia Lula.pl/archiwum prywatne Lula.pl/archiwum prywatne

Ale wróćmy już do samej prezentacji , która, podobnie jak sama lokalizacja, wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród siedzącej w kościelnych nawach publiczności. W podniosłej, sakralnej atmosferze, w rytm muzyki znanej z horroru "Dziecko Rosemary" i melodramatu opowiadającego o homoseksualnej miłości dwóch mężczyzn - "Tajemnicy Brokeback Mountain" (prowokacja?), modelki zaprezentowały najnowszą kolekcję zatytułowaną "Jestem ", która przenosi twórczość projektanta w zupełnie nowe obszary.

Tym razem zamiast zwiewnych, jedwabnych i typowo czerwonodywanowych sukienek na wybiegu mogliśmy zobaczyć posągowe sylwetki utrzymane w futurystyczno-eleganckiej estetyce . Zień wykorzystał takie materiały, jak organtyna, nylonowa siatka oraz sztywna, lakierowana skóra . Kolekcję urozmaiciły geometryczne wzory przypominające błyskawice, pojawiły się również przezroczyste panele i kryształki Swarovskiego. Nie zapomnijmy też o butach - zamszowe kozaki z modną cholewką sięgającą do połowy uda oraz futurystyczne czarne i białe sandałki były idealnym dopełnieniem stylizacji.

Inspiracji szukamy na światowych wybiegach, między innymi u Christophera Kane'a, Calvina Kleina czy Toma Forda. Zdaje się, że Macieja Zienia zainspirowała również w pewnym stopniu ostatnia kolekcja Gosi Baczyńskiej - "I feel love" .

W naszej GALERII znajdziecie wszystkie sylwetki z pokazu. Zobaczcie też stylizacje gwiazd z piątkowego wieczoru.

Więcej o: