Kiedyś projektantka La Manii, dziś właścicielka własnej marki. Poznaj Magdę Butrym

Pamiętacie drobną blondynkę, która wychodziła na scenę po pokazach La Manii? Magdę Butrym znudziło tworzenie wizytowych sukienek i zgrabnych spódnic. Właśnie debiutuje z własną kolekcją - bardziej casualową, czasem nawet flirtującą z modą męską.

Dom mody La Mania wiele zmienił w branży. Przez ostatnie lata obserwowaliśmy, jak Joanna Przetakiewicz budowała własną markę (dosłownie i w przenośni), uczyła Polki luksusu, wprowadzała modę znad Wisły do Harrodsa. Choć recenzje poziomu artystycznego bywały różne, trudno odmówić marce wyczucia rynku i użytkowości. Na tym sukcesie zyskali także jego współtwórcy - projektanci, którzy w ten sposób zbudowali renomę albo powrócili na polski rynek. Dziś Magda Butrym projektuje pod własnym nazwiskiem, a doświadczonej Katarzynie Szczotarskiej udało się odświeżyć markę Deni Cler . W La Manii pracuje za to wyrafinowana Lili Pryma , zauważona w "Project Runway".

Magda ButrymMagda Butrym Magda Butrym, fot. archiwum prywatne Magda Butrym, fot. archiwum prywatne

Jeśli myślicie, że Magda Butrym kontynuuje estetykę La Manii w karierze solo, to grubo się mylicie. Biznesowy model domu mody zmuszał do dostosowania się do koniunktury. Odbiorcy nowej marki to węższa grupa, ale bardziej świadoma mody i skłonna do awangardy. Chociażby do surowych militariów, męskich, oversize'owych krojów czy eksperymentów z proporcjami sylwetki. Kierunek mody Butrym to zdecydowanie Paryż, z jego nonszalancją i miłością do prostoty w stylu Céline .

Adam Plu/ Move Picture

Sama projektantka mówi, że najbardziej inspiruje ją Saint Laurent , ale daleko jej do nostalgicznej rockowej podróży, w którą regularnie zabiera nas Hedi Slimane (spójrzcie chociaż na niebieską drukowaną sukienkę). Marka Butrym wydaje się bardziej nowoczesna, bardziej w zgodzie z uniwersalnymi trendami. Jednocześnie projektantka przekształca je na własne potrzeby - modny total look z dzianiny, który w Zarze wygląda jak przeniesiony wprost z wybiegu Marc Jacobs , u Butrym pojawia się jako luźny komplet ze spódnicą.

W studiu Magdy ButrymW studiu Magdy Butrym rafal.placek gsm.509842524ICC_PROFILE rafal.placek gsm.509842524ICC_PROFILE

W nonszalanckiej, faworyzującej prostotę kolekcji nie brakuje pewnych elementów ozdobnych. Zachwyciła nas ręcznie tkana plecionka ze skóry, która przewija się w kilku sylwetkach. Świetnie wygląda też seksowna ażurowa dzianina w stylu Marka Fasta , projektanta, którego odważną małą czarną zaskoczyła nas kiedyś Anja Rubik .

Adam Plu/ Move Picture

Co ciekawe, polska supermodelka już zdążyła zaprzyjaźnić się z nową marką. Rubik jako pierwsza nosi koszulę z przyszłorocznej kolekcji Magdy Butrym na wiosnę 2015. Drukowana koszula w stylu boho pokazuje inny, bardziej radosny kierunek twórczości Polki. Stylizacja, w której Anja Rubik zestawiła ją z podartymi szortami i torbą Gucci , została pokazana na stronie Harper's Bazaar jako "idealny strój na lato".

Anja Rubik w koszuli Magda Butrym wiosna-lato 2015Anja Rubik w koszuli Magda Butrym wiosna-lato 2015 Instagram Anja Rubik Instagram Anja Rubik

W GALERII zobaczycie aktualną kolekcję Magda Butrym jesień-zima 2014 i zajrzycie za kulisy atelier projektantki >>>

Magda Butrym jesień-zima 2014 Foto: Adam Plu/ Move Picture Dyrekcja artystyczna: Jolanta Aerts/ jaerts.com Modelka: Emilia Nawarecka/ D'vision Make up: Wilson/ Warsaw Creatives Włosy: Michal Bielecki/ Warsaw Creatives Stylizacja: Agnieszka Kornacka

Więcej o: