Tilda Swinton i jedna z bardziej pasjonujących kolekcji sztuki XX wieku - kolejny ambitny projekt W Magazine

Surrealizm, TIlda Swinton i kultowy fotograf-marzyciel Tim Walker - to już trzecia odsłona artystycznego cyklu W Magazine. W 2012 r. Tilda pozowała na Islandii, rok później w Laz Pozas - tajemniczym ogrodzie pośrodku meksykańskiej dżungli. Teraz W Magazine obchodzi 30. rocznicę wielkiej wystawy w paryskim Grand Palais, na której zgromadzono ponad 600 prac z kolekcji państwa de Menil.

W nowym numerze W Tilda Swinton i Tim Walker poruszają się po wszystkich zakamarkach siedziby The Menil Collection w Houston. Modernistyczne domiszcze pełne jest dzieł sztuki z kolekcji Johna i Dominique de Menil - pary fascynujących kolekcjonerów XX wieku. Biznesmen i dziedziczka przemysłowej fortuny poznali się w 1930 r. na balu w Wersalu, a ich wspólne życie było prawdziwie królewskie. Interesy kwitły, a bogaci patroni zamawiali portrety u Maxa Ernsta , suknie u Charles Jamesa (bohatera tegorocznej retrospektywy w MET), skupowali działa sztuki z każdej epoki: paleolityczne figurki, XVI-wieczne ikony, obrazy największych artystów XX wieku... Ich posiadłość w Houston sama w sobie jest dziełem sztuki - za wnętrza odpowiadał ulubiony projektant pani domu, wspomniany już Charles James. Zamiast modernistycznych mebli pasujących do nowoczesnego wnętrza, James sprowadził sofę w kształcie ust, inspirowaną obrazem Man Raya i rokokowy sekretarzyk, przy którym siadał... Ludwik XV . Na początku lat 70. obok domu wybudowano tzw. kaplicę Rothko, ośmiokątną rotundę z ogromnymi płótnami Marka Rothko na ścianach.

Tilda Swinton w kaplicy RohtkoTilda Swinton w kaplicy Rohtko Tilda Swinton w kaplicy Rohtko / fot. Tim Walker / W Magazine Tilda Swinton w kaplicy Rohtko / fot. Tim Walker / W Magazine

W Menil Collection możemy zobaczyć też płótna takich gigantów sztuki współczesnej jak Paul Cézanne, Pablo Picasso, Georges Braque, René Magritte czy Andy Warhol . Dla W Tildę Swinton sfotografowano z najbardziej różnorodnymi elementami kolekcji - XIX-wieczną miniaturą oka, rzeźbami plemiennymi z Oceanii, sukniami Charlesa Jamesa . Na zdjęciach Walkera dawna sztuka spotyka się ze współczesną gdy aktorka ubiera się w suknie huate couture od Valentino czy Schiaparelli albo prezentuje "męski" komplet Balenciagi . Ikonie kina towarzyszą dwie damy - przyjaciółka de Menilów Lynn Wyatt oraz Lady Amanda Harlech - muza Chanel i dawna asystentka Lagerfelda.

Nowa sesja Tima Walkera dla W Magazine to propozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów Tildy Swinton , ale i dla wszystkich fanów sztuki. Zdjęcia w GALERII >>>

Więcej o: