18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Elegancka torebka z waginą? Tak młoda projektantka mody chce walczyć o prawa kobiet

Z daleka - elegancka skórzana torebka, z bliska widać, że dekoracyjny motyw to... wagina. Wbrew pozorom projektantce nie chodzi o tanią sensację, a o walkę z męską dominacją.

Torebka z niespodzianką

Nową kolekcję marki DAMNsel promuje wyrafinowana sesja zdjęciowa. Modelki pozują w ciemnym studiu, wyginając się w trudnych tanecznych pozach. Ubrane tylko w srebrzystą farbę, zakrywają ciało torbami i kopertówkami z miękkiej skóry. Niektóre z nich wyglądają całkiem niewinnie, dekorowane serią wąskich szparek z koralikiem. Inne szokują bardziej realistycznym, trójwymiarowym motywem waginy. W ofercie marki znalazły się nawet modele wysadzane kamieniami, nawiązujące do dziwacznej amerykańskiej mody na vajazzling , czyli ozdabianie okolic intymnych naklejanymi błyskotkami.

Czy to propozycja dla obsesyjnych fanek sztuki Maurycego Gomulickiego ? Projektantka Rachel Feinberg liczy, że jej zaskakująca "Pussy pouch" (ang. torebka-cipka) trafi do szerokiego grona kobiet - wszystkich, którym bliska jest idea równości płci. Przecież trudno podejrzewać, że ktoś jedynie dla zgrywu zainwestuje w tak drogi dodatek. Ceny niegrzecznych torebek DAMNsel wahają się od 1000 zł do ok. 3300 zł .

Nie wiadomo, jak wyglądają wyniki sprzedaży DAMNsel, ale firmie Feinberg nie brakuje ekspozycji w mediach. O prototypie "torebki-cipki" w 2013 r. pisało "Cosmopolitan", a na Instagramie pokazała go sama Beyonce . Kopertówkę z niespodzianką nosiły też wyraziste postacie świata mody - Elliot Salilors , piękna kobieta, która pracuje jako top model, oraz popularna transseksualna modelka Andreja Pejic (wówczas jeszcze Andrej).

@beyonce with her #PussyPouch

Torba z dziurką w walce o prawa kobiet

Pochodząca z Los Angeles Feinberg studiowała w najlepszych szkołach mody na świecie, nowojorskim Parsons i londyńskim Central St. Martins. Młoda projektantka twierdzi, że na pomysł na własną linię nietypowych toreb wpadła przypadkiem. Zawdzięcza go feministycznej badaczce Marilyn Frye i... pasażerom nowojorskiego metra.

Rachel Feinberg, założycielka i projektantka DAMNselRachel Feinberg, założycielka i projektantka DAMNsel damnsel.co damnsel.co

Rachel Feinberg - oficjalne zdjęcia ze strony internetowej DAMNsel

Podróżując linią F, projektantka czytała esej, w którym amerykańska filozofka analizuje, jak płeć kulturowa determinuje podejście do przestrzeni. Według Frye domeną męskości jest jej zawłaszczanie, a kobietom narzucono "dyscyplinę skurczonej postury i niepewnego kroku". Rachel Feinberg passus skojarzył się z tym, co obserwowała wokół siebie - mężczyznami w szerokim rozkroku. Feinberg zauważyła, że większość facetów w wagonie siedzi właśnie tak: wygodnie, z wyeksponowanym kroczem i kolanami opartymi na sąsiednich siedzeniach. Pomiędzy nimi kuliły się pasażerki, z nogą założoną na nogę i torebką wciskaną w pępek.

Absolwentka Parsons New School for Design stwierdziła, że skutecznym narzędziem walki z męską dominacją w przestrzeni może być moda. Nie namawia kobiet do siadania z rozłożonymi nogami, ale do dyskretnej agitacji za pomocą "Pussy pouch".

Pussy pouch - torebki z kolekcji DAMNselPussy pouch - torebki z kolekcji DAMNsel www.damnsel.co/pussypouch/ www.damnsel.co/pussypouch/

Moją intencją było, żeby kobiety nadal mogły siadać ze skrzyżowanymi nogami, konserwatywnie i "z klasą", jeśli tak sobie zażyczą. Jednak trzymając na kolanach torebkę DAMNsel pokazują, że nadal walczymy o zmianę społeczną, o to, żeby kobiety miały szansę być równie otwarte jak mężczyźni - mówi Rachel Feinberg w wywiadzie dla Refinery29 .

Brzmi jak dobrze przemyślany chwyt marketingowy? Niekoniecznie. Tematyka równouprawnienia i gender zdaje się dominować w twórczości Feinberg. Projektantka pracuje właśnie nad nową marką odzieżową, Peopleswear. Jej ubrania mają prowokować do dialogu o kulturowych normach i łączyć luksusową jakość z odważnym przełamywaniem norm płci. Pozostaje tylko jedno pytanie - czy torebka z waginą rzeczywiście przekazuje informację "czuję się dyskryminowana w przestrzeni publicznej, ale nie zamierzam biernie się przyglądać"? Droga od inspiracji do realizacji była tu tak długa, że intencje autorki mogą łatwo odbiorcy umknąć. Wtedy zostaje tylko droga torebka z odrobiną pornografii gratis.

ZDJĘCIA KOLEKCJI TOREBEK DAMNSEL

Partner - materiał

eleganckie kopertówki

Więcej o: