Jesteś dumna z kobiecych kształtów? Uwaga! Już nie możesz się nimi chwalić na Instagramie. Zaskoczona? My też!

Jeśli zechcecie dodać pod zdjęciem hashtag "curvy", Instagram wyświetli wam błąd. Dlaczego?

Przepraszamy, strona jest niedostępna - taki komunikat pojawia się, gdy zdjęcie, jakie wgrywamy na Instagram , chcemy oznaczyć popularnym dotychczas hashtagiem curvy . Znaczy on tyle co "okrągły", "zaokrąglony" czy też "kobiecy". Użytkowniczki Instagrama często podpisywały tak swoje zdjęcia z plaży czy z siłowni, a także codzienne selfie. Mamy tu na myśli kobiety zadowolone, a nawet dumne ze swoich kształtów, niedążące do wymiarów supermodelek, afirmujące swoją kobiecość.

embed

Niestety, od niedawna #curvy nie istnije na Instagramie. Istnieją za to takie hashtagi, jak fatty , fat , czy ugly (ten ostatni ma ponad 14 milionów użyć), znaczące odpowiednio: grubawy , tłusty i brzydki . Wszystkie te określenia w odpowiednich kontekstach mogą być obraźliwe. Nie da sie tego natomiast powiedzieć o #curvy .

Zastanawiamy się wiec, dlaczego Instagram zabanował #curv y, skoro ten hashtag ma w sobie wyłącznie pozytywną konotację. Używały go między innymi piękne modelki plus size, jak na przykład superpopularna Ashley Graham . Takim określeniem na pewno nieraz swoje zdjęcia podpisały także Kim Kardashian , Jennifer Lopez czy Beyonce , czyli gwiazdy słynące z wyjątkowo obfitych kształtów, z których uczyniły swoje największe atuty.

embed

Kontrowersyjna decyzja dyrekcji serwisu społecznościowego wywołała niemałe oburzenie. Ostatecznie Głos zabrał rzecznik Instagrama, który w rozmowie z portalem BuuzFeed wyjaśnił:

Platforma zablokowała hashtag curvy , gdyż był on wykorzystywany w celu promowania nieodpowiednich zdjęć (czytaj: zawierających nagość). Jest to niezgodne z polityką serwisu.

To nie jedyne słowo, które oficjalnie przestało istnieć na Instagramie. Taki sam los spotkał #nipple i #thighs , czyli sutek (najwyraźniej na niewiele zdała się kampania #FreeTheNipple ) i uda . Na szczęście użytkownikom serwisu nie brak kreatywności. Curvy już zastąpili hashtagiem curvybaby . W tym momencie ma on 671 zastosowań. Pojawia się też #curvee .

Jak sądzicie, czy Instagram powinien cofnąć swoją decyzję?

Ciekawe, kiedy zablokują  #ButtSelfie ...

Więcej o: