Loiza Lamers, czyli pierwsza transpłciowa modelka w historii, która wygrała "Top Model". Dzięki talentowi, a nie wzruszającej historii

Pierwsza transpłciowa modelka pojawiła się na ekranie "Top Model" w 2008 r. Obok niej, do historii popularnego programu przejdzie Loiza Lamers z Holandii.

Choć "America's Next Top Model" to już przeszłość, wciąż realizuje się zagraniczne edycje programu. Dużą popularnością cieszy się polska (choć poziom jest dyskusyjny), a Holendrzy doczekali się już dziesięciu sezonów. Ostatni z nich wygrała Loiza Lamers , jako pierwsza w historii programu transseksualna laureatka. Loiza ma 20 lat, jest blondynką o ostrych kościach policzkowych i geometrycznej fryzurze z grzywką. Przed programem pracowała jako fryzjerka i wizażystka. Operacji zmiany płci poddała się dwa lata temu, mimo że już jako dziecko żyła jak dziewczynka .

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Loiza Lamers (@loizalamers)

Co ważne, Loiza nie próbowała wykorzystać swojej historii do pozyskania sympatii jurorów i telewidzów. O przebytej operacji korekty płci wszyscy dowiedzieli się w połowie sezonu, gdy media odnalazły film dokumentalny, w którym Lamers wystąpiła przed laty. Dopiero wtedy opowiedziała o swojej przeszłości na ekranie telewizji RTL, w której emitowane jest "Top Model".

Goodmorning! Still can't believe what is happening to me, I'm so blessed!! #hntm #happygirl #winner

Powściągliwość Lamers ma znaczenie, bo wymagania reality TV są twarde - od predyspozycji bardziej liczy się narracja, którą można wokół uczestnika zbudować. Na ekranie najlepiej sprzedają się konfliktowe czarne charaktery oraz osoby "po przejściach". W polskim "Top Model" widzieliśmy już sieroty, córki alkoholików, samotne matki, dziewczynę z blizną, a ostatnio - nastolatkę z problemami, mieszkającą w ośrodku opiekuńczym. Dlatego gdy w polskiej edycji pojawiła się Michalina Manios , realizatorzy wyczuli telewizyjne złoto. Modelka urodziła się jako hermafrodyta, a lekarze błędnie przypisali jej płeć męską . Dopiero jako 18-latka Manios przeszła operację korekty.

Z perspektywy czasu trudno ocenić zbudowaną wokół odmienności Manios narrację. Reżyserzy show maksymalnie wykorzystali jej trudne wspomnienia, wyciskając historię uczestniczki jak gąbkę. Michalina dostała się nawet do finału show, mimo że mało kto wróżył jej wygraną, a poprzedzające program próby w modelingu nie przyniosły żadnych sukcesów. Jednocześnie, historia Michaliny pomogła w Polsce podnieść świadomość o cierpieniu osób żyjących w "cudzym" ciele. Mimo że nasz kraj uchodzi za nietolerancyjny, dziewczynę z "Top Model" przyjęto dość ciepło. Później słuch o niej zaginął, podobnie jak o większości uczestniczek programu TVN.

Michalina Manios.Michalina Manios. TVN TVN

Czy Loiza Lamers poradzi sobie lepiej od Michaliny? Dziewczyna ma typowo holenderskie rysy, brak jej jednak cech najbardziej znanych top modelek z Holandii - słodyczy Doutzen Kroes czy drapieżności Lary Stone . Wśród transpłciowych modelek największe sukcesy odnoszą Hari Nef i Andreja Pejic , która karierę rozpoczęła jeszcze jako chłopak. Kariery nie zrobiła za to Isis King , pierwsza transpłciowa uczestniczka międzynarodowego formatu "Top Model". King wystąpiła w amerykańskiej edycji programu w 2008 r. i odpadła wyjątkowo szybko.

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Isis King ??? (@msisisking)

Loiza na pewno marzy o wielkiej karierze, ale sam występ w "Top Model" traktuje jak duży sukces.

Doszłam do tego momentu, w którym mogę powiedzieć, że jestem dumna z bycia osobą transpłciową. Dla mnie [występ w programie] jest nagrodą za przejście przemiany - mówi w rozmowie z  De Telegraaf.

Zdjęcia Loizy Lamers, zwyciężczyni "Top Model", w GALERII

W aktualnej, 5. edycji polskiego "Top Model" faworytką wydaje się Karolina Gilon - bez sekretów z przeszłości, ale za to z rolą w "Miłości na bogato" na koncie:

Zobacz wideo
Więcej o: