Paprocki i Brzozowski na wiosnę inspirują się... renesansem. Zobacz kolekcję pełną słodkich zdobień i seksownych przezroczystości [ZDJĘCIA]

Czy da się przełożyć modę renesansu na współczesny język? Duet paprocki&brzozowski próbuje w wiosennej kolekcji o tajemniczym tytule "63 x 45".

Duet paprocki&brzozowski pokazał w Warszawie rozszerzoną wersję kolekcji, która debiutowała w nowym Jorku w ramach Polskiego Tygodnia Mody, imprezy zorganizowanej przez Polish American Fashion Foundation. Jej enigmatyczny tytuł "63 x 45" nie odnosi się do wyjątkowo dużej liczby sylwetek (w rzeczywistości było ich 60), a do wymiarów obrazu Leonarda Da Vinci "La Belle Ferroniere". Portret kochanki Ludovica Sforzy stał się punktem wyjścia kolekcji, która aspiruje do trudnego zadania - przełożenia estetyki renesansu na taką, która spodoba się współczesnej klientce. Oczywiście w procesie przekładu niewiele z historycznych kostiumów zostało, jak tłumaczy duet, chodziło raczej o klimat i romantyzm epoki. Dodajmy jeszcze ozdobność, bo nowa kolekcja pełna jest błysku, koronek, złotej nici i kwiatowych aplikacji 3D. To zdecydowanie nie jest propozycja dla minimalistek.

paprocki&brzozowski wiosna-lato 2016 - pokaz kolekcji '63 x 45'paprocki&brzozowski wiosna-lato 2016 - pokaz kolekcji '63 x 45' Filip Okopny Filip Okopny

Modelki, które wyłaniały się zza złoconej ramy obrazu, były rzecz jasna znacznie bardziej skąpo odziane niż renesansowe damy, ale łączyło je z nimi bogactwo żakardów i balonowe rękawy w stylu Tudorów. Z epoki Paprocki i Brzozowski zapożyczyli też obniżoną linię ramion, we współczesnej wersji eksponującą cały dekolt przykryty tiulową mgiełką. Takie rozwiązanie spodoba się fanom dawnego Gucci - mała czarna z obniżonymi ramionami i bufiastymi rękawami była hitem modowych magazynów w 2013 r. Czy minisukienki P&B też podbiją okładki? A może czerwony dywan, na który przeznaczona jest znaczna część kolekcji, w tym piękna kreacja maxi z trójkątnym dekoltem?

Filip Okopny

Na wybiegu nie wypatrzyliśmy renesansowego aksamitu - zastąpiły go tkaniny metalik, np. pogniecione srebro przewijające się w kolekcji, od krótkich topów po płaszcze. Dominowały jednak pastele i biel, często w odważnej formie, pokazującej sporo ciała. Tiul, gdzieniegdzie tylko przetykany koronką, eksponował nogi modelek. Doczekaliśmy się nawet debiutu "nagich spodni" w stylu Kim Kardashian , u paprocki&brzozowski w łagodnej białej wersji. Białe były też kabaretki o szerokich oczkach, przywrócone do mody przez Saint Laurent i lubiane także przez rodzime celebrytki (Małgosia Socha, Joanna Horodyńska). Dacie się skusić na biel i pastele w wersji sexy? Jak Wam się podobają renesansowe "anielice" z wybiegu P&B?

POKAZ PAPROCKI&BRZOZOWSKI WIOSNA LATO 2016 - ZDJĘCIA

Alternatywny pokaz odbył się w pierwszym rzędzie. Paprocki i Brzozowski ubrali m. in. Edytę Herbuś:

Zobacz wideo
Więcej o: