Kampania Mango z Kendall Jenner miała wywołać zachwyt, wywołała falę krytyki. Dlaczego?

Nowa kolekcja sieciówki jest zdaniem internautów rasistowska.

Kendall Jenner to obecnie nazwisko tak mocne, że jest w stanie sprzedać każdy ciuch czy kosmetyk. Liczba kontraktów reklamowych celebrytki rośnie lawinowo, a do sukcesu familii Jenner-Kardashian postanowiło podłączyć się także hiszpańskie Mango . Markę reklamowały m. in. Miranda Kerr czy Daria Werbowy, a ostatnio - gorący brytyjski duet, Kate Moss i Cara Delevingne . Zatrudnienie Jenner nie powinno nikogo dziwić, bo modelka osiągnęła już status sławnych poprzedniczek. Jest tylko jedno ale...

Linia z nowej kolekcji nosi tytuł "Tribal Spirit" i jest luźno inspirowana Afryką i stylem safari. Zdaniem wielu internautów "pożyczenie" elementów estetyki afrykańskich plemion jest w złym guście, szczególnie jeśli w kampanii występuje biała modelka.

Mango zdążyło już skomentować sprawę. O zatrudnieniu Kendall wypowiedział się Daniel López, wicedyrektor firmy.

Pomyśleliśmy, że ona jest najlepszą modelką do wyrażenia tego trendu. Oczywiście ważne jest dla nas, że jako modelka jest bardzo profesjonalna, doskonale pracuje. Natomiast jako gwiazda ma ogromny wpływ na rynek i swoich fanów - powiedział Lopez w rozmowie z WWD .

Jak widać najważniejsze są tu zasięgi, które jest w stanie zapewnić gwiazda mediów społecznościowych, a których nie mogłaby zagwarantować afroamerykańska modelka. Nietakt Mango może wydawać się błahy, ale świat mody jest ostatnio mocno przewrażliwiony. Zaledwie pół roku temu skandal wywołał pokaz Valentino , w którym nie tylko wzornictwo, ale także fryzury i oprawa teatralna show były inspirowane Afryką. Ubrania oczywiście prezentowały blade gracje - zaledwie 8 z 87 modelek była czarnoskóra.

Tak czy owak, obwinianie Kendall Jenner o całą sytuację jest nieuzasadnione. Większym brakiem taktu wykazała się jej młodsza siostra, która zgodziła się pozować na pozłacanym wózku inwalidzkim .

Kendall Jenner w kampanii Mango - ZDJĘCIA

Kylie Jenner dla Interview MagazineKylie Jenner dla Interview Magazine Steven Klein/Interview Magazine Steven Klein/Interview Magazine

Więcej o: