100 lat pończoch: Jak zmieniał się najbardziej seksowny element kobiecej garderoby?

Pończochy uznawane są za jeden z najbardziej seksownych elementów kobiecej garderoby. Jak zmieniały się w ciągu ostatnich stu lat?

Pończochy, a raczej kobiety w nie ubrane, od zawsze inspirowały artystów, reżyserów czy projektantów. Składali im hołd Helmut Newon, Ellen von Unwerth, Elvgren, Vargas, Tinto Brass, Federico Fellini, Louis Bunnuel, Elmer Batters, John Galiano, czy JP Gaultier.

Historia pończochHistoria pończoch fot. kolaż lula.pl fot. kolaż lula.pl

Kto z nas nie pamięta zmysłowej Marlene Dietrich z "Błękitnego anioła" , uwodzicielskiej Sophii Loren w filmie "Wczoraj, dziś jutro", seksownej Marylin Monroe z "Pół żartem pół serio", wyuzdanej Catherine Deneuve w "Piękności dnia", czy magnetycznej Anne Bancroft w "Absolwencie" . Do ich kultowego statusu przyczyniły się też gwiazdy burleski i pin-up . Od słodkiej Bettie Page po zimną Ditę von Teese.

Historia pończochHistoria pończoch fot. kolaż lula.pl fot. kolaż lula.pl

Jaka była historia pończoch?

Zajmijmy się ostatnim stuleciem. Na początku XX wieku pończochy tkane były z wełny , bawełny lub jedwabiu i noszone głównie dla celów praktycznych, zwłaszcza w chłodniejszym sezonie. W latach 20-tych i 30 tych wraz ze zmianą mody i skróceniem spódnic, pończochy stały bardzo modną częścią garderoby. Zaczęto dopasowywać je do koloru sukni. W tych latach pojawiły się też pierwsze pończochy z siateczki. Ozdabiano je również strzałkami z boku, dla wysmuklenia nóg. Niestety ich produkcja była bardzo droga. Na wyprodukowanie jednej pary, potrzeba było 1 kilometr nici jedwabnej . W Polsce pończochy produkowane były w Milanówku.

Momentem przełomowym dla pończoch był rok 1938 , kiedy to firma Du Pont oficjalnie ogłosiła wynalazek nylonu. Ten cud techniki, miał zastąpić jedwab. Rok 1940 to początek ery kultowych nylonowych pończoch ze szwem tzw. fully fashioned (ff).

Czym charakteryzują się pończochy fully fashioned i jak je rozpoznać?

  • są tkane z jednego kawałka i zszywane z tyłu
  • mają charakterystyczną dziurkę na manszecie (górnej części pończoch)
  • mają dekoracyjne wzmocnienie stopy w kształtach: cuban, havana, harmony i manhattan
  • wszystkie pończochy "ff" są tkane białe i następne farbowane

Pończochy trafiły do sklepów dokładnie 15 maja. Ten dzień stał się międzynarodowym dniem pończoch nylonowych. Firma już w pierwszym roku sprzedała aż 64 miliony par! Dzięki niższej cenie i większej trwałości stały się hitem.

Historia pończochHistoria pończoch Redakcja Redakcja

Szczęście kobiet niestety nie trwało zbyt długo. Rok 1942 znany jest jako "Panika nylonowa" . Fabryki produkujące pończochy zostały przebranżowione na cele wojskowe, głównie produkcję spadochronów. Jednak potrzeba jest matką wynalazku. Kobiety smarują nogi podkładem, gliną, lub pastą do butów mieszaną z kremem, a szwy robią kredkami do oczu lub eyelinerem. W Polsce panie noszą "selfiksy" , prążkowane pończochy tkane z wełny lub bawełny.

1945 to rok "Nylonowych zamieszek" . Wprawdzie produkcja pończoch znów rusza, jednak ich produkcja jest zbyt mała. Ceny rosną dwudziestokrotnie, a przed sklepami dzień i nic stoją kilometrowe kolejki. U zdesperowanych pań dochodzi do bójek, a nawet napadów i morderstw.

Kolejnym przełomem był rok 1954, kiedy do masowej produkcji wprowadzone zostają krosna rotacyjne, umożliwiające tkanie pończoch z jednego kawałka. Te pończochy nazywane są potocznie RTH (reinforced toe and heel - wzmocnione palce i pięta). W tym okresie pojawia się też nowy, mniej estetyczny, ale o wiele bardziej wytrzymały splot, micro-mesh.

W latach 60-tych i 70-tych, w wyniku systematycznie skracających się spódnic i mody na spodnie pończochy zostają wyparte przez rajstopy.

Historia rajstop i pończochHistoria rajstop i pończoch Redakcja Redakcja

Powracają na rynek dopiero w latach 80-tych, tym razem z lycrą, dzięki firmie Wolford. Wtedy też popularność zdobywają pończochy samonośne, mimo iż ich pierwsze egzemplarze produkowane były jeszcze w latach 60-tych.

W roku 2000 wraca moda vintage, neo burleska i neo pin-up. Dzięki temu produkcja pończoch nylonowych zostaje wznowiona.

Dzisiaj pończochy są dostępne we wszystkich grubościach, wzorach i kolorach i wygląda na to, że już na stałe zagoszczą w naszej garderobie. Nosicie czy może zostawiacie je na specjalne okazje? Może wolicie rajstopy?

Więcej o: