"Agencja kazała mi przestać ćwiczyć i jeść" - Polska modelka szczerze o anoreksji i karierze w świecie mody

Jaki jest klucz do sukcesu w modelingu? Według Zuzanny Buchwald jest to pozostanie w rozmiarze 0. Za wszelką cenę.

W zeszłym tygodniu, światem mody wstrząsnęły kontrowersje związane z najnowszą kampanią marki Gucci . Reklamy kolekcji Cruise 2016 zostały wycofane z brytyjskiego rynku ze względu na występujące w nich modelki. Stwierdzono, że kampania tworzy błędny obraz piękna, a pozujące kobiety wyglądają zbyt chudo i niezdrowo.

Nie jest to oczywiście pierwsza afera związana z chorobliwą chudością modelek. Dziewczyny, które decydują się na karierę w modelingu są wystawione na niezwykły stres i muszą dopasować się do wyśrubowanych standardów projektantów. Bardzo często zaczynają jako nastolatki i nie są przygotowane na tak szybki i wymagający styl pracy.

Jedną z takich dziewczyn jest Zuzanna Buchwald, polska modelka, która pracowała dla największych projektantów, między innymi dla Gucciego, Prady czy Donny Karan. Wystąpiła niedawno we wzruszającym filmie, który szybko rozniósł się po internecie. Ze łzami w oczach opowiedziała o tym, jak modeling zniszczył jej życie i zdrowie. Gdy tylko rozpoczęła karierę, agenci kazali jej zgubić masę mięśniową i przestać jeść. Obsesyjne odchudzanie i chęć spełnienia wymogów agencji, doprowadziło dziewczynę do anoreksji i bulimii. Zuzanna przestała miesiączkować na 3 lata , miała problemy z zębami a jej włosy zaczęły wypadać. Dziewczyna rzeczywiście osiągnęła sporo, niestety kosztem swojego własnego zdrowia. Mimo że udało jej się pokonać swoje problemy z odżywianiem, nadal ma bardzo trudny i emocjonalny związek z jedzeniem.

 

Na koniec filmu, modelka apeluje do innych dziewczyn, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze światem mody, by nigdy nie dały sobie wmówić, że muszą wyglądać inaczej. Wzywa także przemysł modowy i media, żeby nie promowały ideałów, które bardzo często doprowadzają nastolatki do zaburzeń odżywiania i chorób.

Czy rzeczywiście uda się kiedykolwiek zmienić panujące standardy? Niektóre państwa próbowały zrobić to oficjalnie, na przykład Francja czy Hiszpania , gdzie wprowadzono zakaz zatrudniania zbyt chudych modelek. Jednak te rozwiązania radzą sobie tylko z częścią problemu i na dodatek dyskryminują dziewczyny z naturalnie niskim BMI. Na szczęście coraz bardziej widoczne są oddolne inicjatywy opowiadające się za zdrowym i pozytywnym podejściem do ludzkiego ciała. W magazynach, kampaniach i mediach społecznościowych widujemy coraz więcej modelek, które zupełnie nie do końca pasują do obecnych ideałów. Coraz bardziej liczy się ciało szczęśliwe i zdrowe, a nie ciało piękne.

Zobacz wideo
Więcej o: