Sekrety "business look", czyli jak wyglądać doskonale w korporacji

Jak dopasować się do standardów korporacji, a jednocześnie zachować własny styl? Business look coraz bardziej się liberalizuje.

Tradycyjne zasady są proste. Do spódnicy midi (nie krótszej niż dwa palce nad kolano) lub garniturowych spodni należy nosić zapinaną koszulę, żakiet w jednolitym kolorze oraz obowiązkowo rajstopy. Buty powinny mieć obcas i zakryte palce, a najbardziej odpowiednie będą zakryte czółenka. Jednak coraz więcej firm pozwala sobie na odstępstwa od sztywnych reguł. Jeśli nie mamy do czynienia z korporacją o bardzo precyzyjnie określonym "mundurku" (np. linią lotniczą), możemy sobie pozwolić na większą dowolność.

Bardziej liberalni pracodawcy pozwalają wymienić prostą garsonką na bardziej fantazyjną, eksperymentować z kolorami i wzorami (styl business attire ) . Większość małych firm i niektóre korporacje zezwalają także na zastąpienie koszuli bluzką lub topem, o ile dekolt nie jest bardzo głęboki. Czasem można sobie pozwolić na rezygnację z rajstop. Tu jednak trzeba uważać i obserwować zwyczaje pracownic, które mają dłuższy staż w firmie. Pokazanie "gołych" nóg jest możliwe tylko wtedy, gdy mamy zadbaną skórę bez ranek czy przebarwień.

Jeśli pracodawca nie przywiązuje uwagi do rajstop, można założyć, że dress code firmy to tzw. business casual , czyli biznesowy luz. W tej sytuacji można sobie pozwolić na bardziej żywe kolory i odważniejszą biżuterię, także z metalu i plastiku, niekoniecznie ze szlachetnych kruszców. Wciąż obowiązuje zakryte obuwie, jednak mogą to być półbuty na płaskim obcasie, a nie niewygodne szpilki.

Jeszcze inaczej sytuacja wygląda w mediach, kulturze i reklamie (styl casual ) . Tylko występy przed kamerą wymagają skodyfikowanego ubioru, reszta jest kwestią wyczucia pracownika. Pamiętajmy, że pełna dowolność nie oznacza ignorowania zasad dobrego smaku. Elementy garderoby, których zawsze należy unikać w pracy to bardzo krótkie spódnice, przejrzyste bluzki oraz (nomen omen bardzo modne) jeansy z dziurami i przetarciami. Poza tym mamy pełna dowolność. Korzystajmy z niej z rozsądkiem i umiarem.

Podróżniczką czy artystką? Wiesz, jaką kobietą jesteś? [PSYCHOTEST]

Wyjeżdżasz na wycieczkę, który środek transportu wybierzesz? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: