Jaki jest najbrzydszy kolor świata? To proste, w skali Pantone to 448 C

Zastanawialiście się kiedyś, co wygląda gorzej - mocny pomarańcz czy jajeczny żółty? Badania wykazały, że liderem jest zupełnie inna barwa.

Najbrzydszym kolorem świata jest Pantone 448 C, o wdzięcznej nazwie "Opaque Couché". Przynajmniej tak wykazały zlecone przez rząd Australii badania, w których uwzględniono ponad tysiąc osób. 448 C wygląda jak mieszanka brązu i zieleni, zbliża się do oliwki i wojskowych barw maskujących. Na każdym zdjęciu (i na każdym monitorze) wygląda trochę inaczej (oryginalna próbka Pantone TU ). Ankietowanym kojarzył się ze ściekiem, brudem, smołą, a nawet śmiercią. Wolne żarty, powiedzcie to Matce Naturze albo znanym projektantom. Jak na postrach świata kolorów, Opaque Couché wydaje się wyjątkowo popularny - zohydza leśne krajobrazy, pojawia się na wybiegach i w sieciówkach, występuje w domostwach urządzonych w stylu eko... Rzeczywiście jest tak brzydki?

Najbrzydszy kolor świata? 448 C PantoneNajbrzydszy kolor świata? 448 C Pantone mat. prasowe Pantone / Pixabay CC0 Public Domain / mat. prasowe marki A. L. C. (kolekcja Pre-Fall 2016) mat. prasowe Pantone / Pixabay CC0 Public Domain / mat. prasowe A. L. C. (kolekcja Pre-Fall 2016)

Choć dyrektorka Pantone zapewnia, że w instytucie wszystkie barwy traktuje się równorzędnie, odbiorcy rzeczywiście zdają się nie lubić 448 C. Australijscy politycy nie wyruszyli bowiem na poszukiwania najbrzydszego koloru dla zabawy. Celem było odnalezienie barwy, która zniechęci palaczy do zakupu kolejnej paczki. Eksperyment się udał, sprzedaż tytoniu spadła, a pomysł z Antypodów zyskał naśladowców. Zielonkawe paczki papierosów można znaleźć we Francji, testują je w Kanadzie, a w maju nowy kolor przegłosował brytyjski parlament. Czas rzucić palenie... albo polubić brudne khaki.

Jeśli 448 C wam niestraszny, znaleźliśmy sporo naprawdę ładnych rzeczy w odcieniach najbrzydszego koloru świata - ZDJĘCIA

Propozycje nowych opakowań papierosów na rynek kanadyjski, konferencja prasowa maj 2016Propozycje nowych opakowań papierosów na rynek kanadyjski, konferencja prasowa maj 2016 CHRIS WATTIE / REUTERS / REUTERS CHRIS WATTIE / REUTERS / REUTERS

Embed from Getty Images

Więcej o: