BARDZO szczupła modelka reklamuje nową kolekcję polskiej projektantki. Piękne czy przerażające?

Lidia Kalita lansuje bardzo udaną kolekcję na jesień, inspirowaną "Alicją w Krainie Czarów". I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie niepokojące zdjęcia wizerunkowe.

Pamiętacie reklamę domu mody Gucci , której wycofanie, po licznych skargach, zarekomendowała brytyjska organizacja Advertising Standards Authority? Zdjęcia uznano za nieodpowiedzialne, jako że ukazuje modelkę w takiej pozie, stylizacji i makijażu, że wydaje się "niezdrowo wychudzona". Wydaje się, że doczekaliśmy się wersji polskiej niesławnej kampanii Gucci z udziałem modelki, która uchodzi za polską muzę włoskiego domu mody.

Kampania Gucci Pre-Fall 2016 - to zdjęcie zostało uznane za nieetyczną reklamę przez organizację ASA. Modelka to Avery Blanchard.Kampania Gucci Pre-Fall 2016 - to zdjęcie zostało uznane za nieetyczną reklamę przez organizację ASA. Modelka to Avery Blanchard. Glen Luchford / mat. prasowe Gucci Glen Luchford / mat. prasowe Gucci

Chodzi o najnowszą sesję wizerunkową Lidii Kality, dawniej założycielki i projektantki marki SIMPLE. Jej kolekcja na jesień miała premierę kilka dni temu, podczas bardzo udanej prezentacji - perfekcyjnej od strony scenograficznej, pełnej detali nawiązujących do "Alicji w Krainie Czarów", cichej patronki kolekcji (sama projektantka twierdzi, że świat mody wymyka się logice w podobnym stopniu, co wymyślona przez Lewisa Carrolla kraina). Uwagę zwracały nie tylko wyborne tkaniny i ozdobne detale, lecz także nieprawdopodobnie wysmukłe manekiny. Nic nie wskazywało jednak, że koncepcja kobiety wątłej i giętkiej jak trzcina zostanie powtórzona w lookbooku kolekcji.

Posturę manekinów z prezentacji bezbłędnie imituje Klementyna Dmowska , 18-letnia wschodząca gwiazda agencji D'Vision. Dziewczyna jest wręcz nieprawdopodobnie szczupła, co zdarza się u mierzących 178 cm nastolatek, jednak na zdjęciach robi piorunujące wrażenie. Zwłaszcza że mamy tu do czynienia z ułożeniem sylwetki imitującym porcelanowe lalki i podwieszane marionetki z długimi kończynami. To oczywiście koncepcja artystyczna i pod tym względem efekt został osiągnięty w 100%, ale czy niepokojąca konwencja nie odciąga uwagi od ubrań?

Julka Kalita / mat. prasowe

Dodatkowy dysonans wywołuje fakt, że nastolatka prezentuje ubrania wyraźnie przeznaczone dla dorosłych kobiet. Kolekcja Kality noszona od stóp do głów przypomina może świat baśni, ale idziemy o zakład, że szykowne koszule z jedwabiu i czysto wełniane spodnie z podwyższonym stanem trafią do szaf dyrektorek z korporacji. A te dawno już skończyły 20-stkę i nie mogą pochwalić się takimi proporcjami, o ile tylko są zdrowe. W szortach i T-shircie bardzo smukła Klementyna wyglądałaby naturalnie, ale w jedwabnych żabotach w stylu wiktoriańskim przypomina zjawę. Kuszącą, ale również przerażającą.

Lookbook Lidii Kality z bardzo szczupłą Klementyną Dmowską - ZDJĘCIA

Zobacz wideo
Czy podoba Wam się sesja nowej kolekcji Lidii Kality?
Więcej o: