To były pierwsze dziurawe dżinsy w historii, trafiły nawet na okładkę płyty Stonesów. Teraz powracają

Zdobiły okładkę płyty Rolling Stones, nosiła je Debbie Harry z Blondie, rozpowszechniły modę na dziury na kolanach. Oto Levi's 505, które właśnie powracają na rynek.

Dla producenta dżinsów moda na styl retro to prawdziwa żyła złota. Taktykę powrotu do przeszłości konsekwentnie realizuje Levi's, marka o tak bogatej historii, że można z niej czerpać garściami. Najpierw powstały Wedgie, dżinsy podnoszące pupę, zainspirowane dziewczynami, które masowo nosiły za małe 505, wyszukiwane w lumpeksach. Teraz czas na powrót samych 505, tym razem pod nazwą 505C, czyli customized (spersonalizowany).

Legenda 505

Ten model dżinsów powstał w 1967 r. i stopniowo stawał się jednym z odzieżowych symboli przełomu lat 60. i 70. Pomiędzy ruchem hipisowskim w LA a nowojorską sceną muzycznej awangardy, nowe lewisy podbijały coraz to nową klientelę. Najwięcej pożytku przyniosła marce sympatia muzyków. W latach 70. w 505 pokazywali się m.in. Debbie Harry czy zespół Ramones.

Debbie Harry w dżinsach Levi's 505, 1978 r.Debbie Harry w dżinsach Levi's 505, 1978 r. Richard Young/REX/Shutterstock / Richard Young/REX/Shutterstock

Największe sukcesy modelu to gościnny występ na okładce płyty "Sticky Fingers" The Rolling Stones oraz wylansowanie mody na dziury i przetarcia. Levi's twierdzi nawet, że to 505 były pierwszymi na rynku dżinsami z podartymi nogawkami! To przez 505 nasi rodzice ślęczeli nad denimowymi spodniami z Pewexu z pumeksem w dłoni. To przez 505 sieciówki w 2016 r. boją się sprzedawać "całe" dżinsy, a Kim Kardashian chadza w spodniach, które mają więcej dziur niż materiału.

Płyta Rolling Stones 'Sticky Fingers' z 1971 r. Na okładce Levi's 505Płyta Rolling Stones "Sticky Fingers" z 1971 r. Na okładce Levi's 505 mat. prasowe Rolling Stones

Co się zmieniło w 505?

Projektanci Levi'sa stanęli przed nie lada problemem. Nowe 505 musiały być jednocześnie wyraźną kontynuacją kultowego modelu lat 70. i zarazem produktem na tyle nowoczesnym, żeby nie sprzedawała go wyłącznie legenda. Ostatecznie zdecydowali się unowocześnić krój nogawki. Nowa wersja jest bardziej obcisła, ale zachowuje swój uniseksowy charakter.

Za współczesne echo legendy trzeba jednak sporo zapłacić. Prosta wersja w serwisie Zalando wyceniona jest na 369 zł, a model z jasnego dżinsu z przetarciami - 449 zł. Te ceny, choć wygórowane, są typowe dla marki Levi's (a przynajmniej dla jej nowości).

Levi's 505 kiedyś i dziś - ZOBACZ ZDJĘCIA

Więcej o: